A Schröder kormány is besegített a Gazpromnak?

Alig néhány héttel az új Merkel kabinet felesketése előtt egymilliárd eurós hitelre vállalt garanciát a német kormány, melyből a Gazprom megépíthetné a Balti tenger alá tervezett gázvezetéket . A döntésről csak most értesítették a Bundestag költségvetési bizottságát. A történet pikantériája, hogy Gerhard Schröder már hivatalosan is a csővezetéket építő konzorcium felügyelő bizottságának elnöke évi 250.000 eurós díjazásért.

2006. 04. 01. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Schröder kormány közel egymilliárd eurós hitelre vállalt garanciát, melyből a Gazprom megépíthetné a Balti tenger alá tervezett gázvezetéket – cikkezik a Süddeutsche Zeitung. A hitelt a Gazprom arra kívánja felhasználni, hogy megkezdje a német-orosz gázvezeték első szakaszának építését, mely a szibériai Juzsno Ruszkojét kötné össze Szentpétervárral. Egyedül ennek a szakasznak a megépítése négy-öt milliárd dollárba kerülhet. Ellentétben a szokásos garanciavállalásokkal ez esetben a szövetségi kormány nem csak a gazdasági kockázatban, hanem a politikaiban is osztozik. A tudósítás szerint a berlini kormány ugrana be a Gazprom helyébe, ha az képtelen lenne a hitel visszafizetésére. Ebben az esetben a szövetségi kormány 900 millió euró értékben a magára vállalná a kamatok törlesztését is.

Szokatlan a garanciában az is, hogy egy „kötetlen hitelre” vonatkozik, azaz nem egy német exportőr biztosítékául szolgál, hanem egy külföldi befektető pénzügyi garanciáját jelenti. A pénzügyi garanciák ügyében illetékes tárcaközi bizottság október 24-én hozta meg döntését, alig néhány héttel az új Merkel kabinet felesketése előtt. S magáról a kormánydöntésről csak most értesítették a Bundestag költségvetési bizottságát. A történet pikantériája, hogy Gerhard Schröder csütörtöktől hivatalosan is csővezetéket építő konzorcium felügyelő bizottságának elnöke évi 250.000 eurós ( kb. 66 millió forintos) díjazásért.

Aggodalom Bukarestben és Szófiában

Hétfőn nyilvánosságra hozzák az uniós országjelentéseket, melyek
sorsdöntőek lehetnek Bulgária és Románia EU-csatlakozása szempontjából. Elmar Brok az Európa Parlament külügyi bizottságának vezetője diplomatikusan úgy fogalmazott, nem tudja megítélni, hogy a két ország által bemutatott csatlakozási hajrá elégséges volt-e. (Az unió, ha szükségét érzi, akkor egy évvel, 2007. januárjáról 2008-ra halaszthatja a két ország teljes jogú tagságát – a szerk.) A kereszténydemokrata politikus szerint „az uniós feltételek teljesítése a stabilitás garanciája.” Amennyiben az uniós bizottság arra a következtetésre jut, hogy nem teljesült minden csatlakozási feltétel, „akkor el kell halasztani a belépést, ez egyértelmű” – fogalmazott Brok.

Az elmúlt hónapokban számos felhívásban fordult az uniós bizottság a román és bulgár kormányhoz, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a korrupció elleni harcban és az igazságügy többi területén. Az EU a csatlakozási szerződésbe a belépés idejének egy esztendős elhalasztásán túl egyéb védzáradékokat is beépített. Ezáltal bizonyos területek, a gazdaságban, a belső piacban, az igazságszolgáltatásban, az új tagállamokban korlátozhatóak.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de), Die Presse (diepresse.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.