Újabb fejezetéhez érkezett az olasz választási krimi. Két nappal a voksolást követően öt ládát találtak római járókelők, melyekben több mint 500 érvényes szavazócédula volt. Ezzel egyidőben megkezdődött 82 ezer, eddig érvénytelenné nyilvánított szavazócédula átvizsgálása.
A római polgárok néhány szemetes konténer mellett bukkantak az érvényes voksokra, számolt be a történtekről az Ansa hírügynökség. A rendőrség azonnal lezárta a környéket. Egyelőre semmit sem lehet tudni arról, hogy a minden valószínűség szerint megszámolatlan cédulák miként keveredhettek a szemétbe.
Lehetséges, hogy az egyik közeli szavazókör takarítószolgálata a kartondobozokat anélkül dobta a hulladékok közé, hogy ellenőrizte volna annak tartalmát.
Mindenki nyert?
Tiszta sor, megnyertem a választásokat – jelentette ki kedden Romano Prodi. Az olasz baloldal miniszterelnök-jelöltje hangsúlyozta: kormánya minden olasz kormánya lesz, politikája központjában pedig Európa és a béke áll.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság vezetője gratulált Prodinak, egyben „elismerését fejezte ki” Berlusconinak kormánya eddigi munkájáért.
Prodi Berlusconi mindkét javaslatát visszautasította
Olaszországban nem ismerte el választási vereségét Silvio Berlusconi. A kormányfő a tengerentúli szavazás körüli állítólagos szabálytalanságokra hivatkozva újraszámlálást akar, ugyanakkor nagykoalíciót ajánlott a balközép ellenzéknek.
Romano Prodi Berlusconi mindkét felvetését visszautasította. A baloldal vezetője emlékeztetett arra, hogy a választási törvényt Berlusconi változtatta meg úgy, hogy minimális szavazattöbbség is jelentős parlamenti előnyt jelentsen, ami most éppen az ellenzéknek kedvez. Prodi továbbá biztos abban, hogy a szavazatok Berlusconi kormányfő által kért újraszámlálása sem változtatná meg a voksolás eredményét.
Az olasz balközép pártszövetség vezetője újságírók előtt furcsának nevezte, hogy éppen a miniszterelnök kételkedik a választási eredményben, holott az ő kormányának belügyminisztériuma tette közzé az adatokat. Romano Prodi megismételte: elutasítja Silvio Berlusconi keddi, nagykoalíciós javaslatát, ugyanakkor nem zárta ki, hogy a választójogi és az alkotmányos reform ügyében megállapodást köthet a leendő ellenzékkel.
A hivatalos eredmények szerint a baloldali szövetségnek 348 képviselője lehet az alsóházban a Berlusconi vezette tömb 281 helyével szemben, a szenátusban a baloldal 158, a konzervatív oldal pedig 156 mandátumot szerzett Olaszországban.
A német sajtó figyelmeztet: Itália nem Németország
Mivel Berlusconi a német példát követve megpendítette egy jobb és baloldal közötti nagykoalíció megalakításának lehetőségét, a német sajtó nem hagyta ki a lehetőséget, hogy reagáljon. Az országos napilapok elemzői egybehangzóan állítják: Itália nem Németország. Míg Németországban a politikai elit résztvevői nem tekintik egymást ellenségnek, addig Itáliában olyanná vált a kampány, mintha háború zajlana a két oldal között – írja a Züddeutsche Zeintung és a Der Spiegel című hetilap online kiadása.
A kialakult helyzetért a német elemzők egyértelműen Berlusconit hibáztatják. Szerintük Berlusconi saját hatalmi céljai érdekében és hogy elkerülje a reá váró bírósági ítéleteket, az elmúlt években az általa birtokolt televíziók révén is igyekezett szétszakítani az olasz társadalmat. Most, hogy vesztésre áll, a hatalom megtartásáért fölajánlotta hát a közös kormányzást azokkal, akiket még a múlt héten is a nemzet ellenségeinek titulált.
Németország egyébként hivatalosan is elismerte Prodi győzelmét. Az éppen itáliai üdülésen tartózkodó Angela Merkel kancellár felhívta Romano Prodit és gratulált neki.
AFP, BBC, Magyar Rádió
Hankó Balázs: A kormány mindent megtesz azért, hogy a 13. havi nyugdíj rendelkezésre álljon