Kijózanodás következhet Montenegróban?

A rövid ünneplést követően a kijózanodásra és az orosz maffia megjelenésére lehet számítani Montenegróban – írja a Der Spiegel baloldali hírmagazin belgrádi keletkezésű cikkében. Hozzáteszik: nagy a félelem, hogy Montenegró a jövőben a játékkaszinók és a csempészet főhadiszállása lesz.

2006. 05. 23. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kijózanodás nagyon hamar eljön azoknak a montenegrói diákoknak, akik eddig ingyen tanultak a szerbiai egyetemeken, hasonlóan a Szerbiában gyógyuló montenegrói betegekhez, akikből nemsokára már fizető páciens lesz – írja a Der Spiegel.

A 260 ezer, Szerbiában élő és dolgozó montenegróinak is problémákkal kell számolniuk a hatalmas munkanélküliséggel küzdő országban. Az óhazába aligha tudnak visszatérni, hiszen ott az összes foglalkoztatott száma alig éri el 120 ezret, a többiek alkalmi feketemunkából és csempészésből élnek. Számos vezető politikus, sőt miniszter – például a belügyi tárca irányítója, valamint a titkosszolgálatok vezetője – kényszerül majd a montenegrói állampolgárságát szerbre cserélni. Belgrád nem csinált titkot abból, Szerbiában külföldiek semmilyen politikai funkciót sem tölthetnek be – olvasható a lapban.

Nagy a félelem, hogy Montenegró a jövőben az orosz maffia bázisa, a játékkaszinók és a csempészet főhadiszállása lesz. Ezzel a veszéllyel az EU délkelet-európai stabilitási paktumának koordinátora, Erhard Busek is tisztában van. Már most is az orosz milliomosoké a montenegrói tengerpart jelentős része, chartergépek ezerszámra hozzák az orosz turistákat. Az egyetlen működő montenegrói ipari üzemet, a KAP alumíniumfeldolgozót, mely 80 százalékát adja az ország exportjának, az orosz oligarcha, Oleg Deripaszka birtokolja. Egyes montenegrói lapok attól tartanak, hogy iparbirodalmának további kiépítésével akár az ország ipari termelésének felét is ellenőrizheti – így a Der Spiegel.

A montenegrói gazdaság másik legfontosabb „ágazata” a csempészet. A cigarettacsempészetből készült az ország a függetlenségre. A Montenegróból motorcsónakon kicsempészett dohányjövedelmekből nemcsak a politikai elit profitált, de ebből építették fel a rendőrséget, sőt a Belgrádtól független hírszerzést is. A csempészet gyanújába keveredett Milo Gyukanovics miniszterelnökre az EU jelentős nyomást gyakorolt, hogy mondjon le a függetlenségi referendumról. A referendum előtt Gyukanovics többször is kijelentette, hogy a népszavazás eredményétől függetlenül már nem indul az őszi parlamenti választásokon. Gyukanovicsot despotizmusa miatt saját pártjában is többször bírálták.

(Der Spiegel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.