Kiszolgáltatott Európa, ellustult emberek

Nincs esélye annak, hogy az uniós alkotmány a közeli jövőben életbe lépjen, ezért az úgynevezett gondolkodási időt érdemes meghosszabbítani – véli Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök. A közös uniós energiapolitika hiánya gyengíti az EU-t, hogy egységesen lépjen fel az orosz állami tulajdonban lévő Gazprommal szemben.

2006. 05. 22. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa elveszítette az iránytűjét címmel készített interjút Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnökkel a német közszolgálati rádióban Gerhard Irmler. Juncker szerint az emberek fele úgy gondolja, több Európára van szükség, míg a másik felük szerint már most is túl sok kompetenciája van az EU-nak. Ez annyit jelent, hogy Európában alapvető változás történt. Korábban a politikusok azt éreztették, hogy ők lassabban viszik előre az európai egyesülés folyamatát, mint azt a lakosság szeretné. Juncker ebben látja az EU válságát is. A luxemburgi politikus szerint csak részben okozza e céltalanságot a politika gyengesége, jóval fontosabb, hogy az európai emberek a jövőt illetően ellustultak.

Juncker úgy véli, jobb lett volna, ha alkotmány helyett egyszerűen alapszerződésnek nevezik a polgárok jogait és az európai egyesülés jelenlegi állapotát leíró dokumentumot, hiszen sokakban az a téves képzet keletkezett, hogy az európai alkotmány egy hatalmas, mindent maga alá gyűrő dózer. Az alkotmány fogalma azt a gyanút táplálta, hogy az EU a nemzetállamok felszámolásán és egy Európai Egyesült Államok létrehozásán dolgozna. Ezt nem kívánták az emberek és ebben teljesen igazuk volt, jegyezte meg a luxemburgi miniszterelnök a holland és francia uniós népszavazás eredményeit értékelve.

Jean-Claude Juncker szerint nincs esélye annak, hogy az uniós alkotmány a közeli jövőben életbe lépjen, ezért az úgynevezett gondolkodási időt érdemes meghosszabbítani.

A Welt am Sonntag című konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Miriam Hollstein és Jens Hartmann Ha Oroszország elzárja a gázcsapot című cikkében foglalkozik a csütörtökön sorra kerülő EU-Oroszország csúcstalálkozóval.

A szocsi találkozó két legfontosabb témája az orosz uniós partneri kapcsolatok, valamint Európa energiaellátása. Európa aggodalma elsődlegesen függőségéből következik. Moszkva mind határozottabban energia-nagyhatalomként lép fel és az EU egyre jobban rászorul a behozatalra. Már most is az uniós gáz és olajimport negyede Oroszországból érkezik. Ez a függőség csak növekedni fog, mert az EU saját energiakészletei – főként az Északi-tengeren lévő gáz- és olajmezők – 20-30 éven belül kimerülnek. Már 2000 novemberében figyelmeztetett a brüsszeli bizottság által kiadott zöld könyv, hogy 2030-ban az EU olajfelhasználásának 90 százaléka importból fog származni. Ez az arány ma „csak” 76 százalék. Az unió gázimport függősége a jövőben eléri a 80 százalékot és ennek óvatos becslések szerint is a fele Oroszországból érkezik majd.

Ha két energiahordozó, mint az atomenergia vagy a szén – jelenlegi részesedésük 15, illetve 18 százalék – részben vagy egészben kiesik, akkor az így keletkező hiány nem pótolható a jelenleg igen csekély arányú, úgynevezett alternatív energiahordozókkal és a megtakarításokkal.

Az európai energiafüggőség csökkentésének további lehetősége a takarékosság. A brüsszeli bizottság márciusban kiadott energiapolitikai zöld könyve 2020-ig célként fogalmazta meg a felhasználás 20 százalékos csökkentését.

A közös uniós energiapolitika hiánya gyengíti az EU-t, hogy egységesen lépjen fel az orosz állami tulajdonban lévő Gazprommal szemben. Az orosz cég szeretné a teljes európai vertikumot kézben tartani, a kitermeléstől egészen a végfogyasztó ellátásáig. Az EU attól tart, hogy Oroszország és a Gazprom visszaélhet monopol helyzetével.

„Oroszországnak szüksége van Európára, mint stabil és fizetőképes vásárlóra” – fogalmazott Jonathan Stern az Oxford Institute for Energy Studies gázszakértője. Ténylegesen a Gazprom 2005-ös bevételének 65 százaléka, 19,6 milliárd euró származott az EU-val folytatott gázkereskedelemből.

Forrás: Deutschlandfunk (dradio.de), Welt am Sonntag (wams.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.