Magyarországi kiképzés a Stasi alvó ügynökeinek

1972-ig Magyarországon is kaptak kiképzést súlyos háborús és terrorcselekmények elkövetésére azok a Stasi-ügynökök, akiket Nyugat-Németországban akartak „partizánként ” bevetni. Az alvó ügynököket tízmillió nyugatnémet márkás juttatásokkal, lőszerrel és fegyverzettel is támogatták.

2006. 05. 08. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 60 millió nyugatnémet márkának megfelelő éves támogatásban részesültek a kommunista német államtól azok az alvó ügynökök, akiknek Nyugat-Németországban a Nyugat elleni háború esetén kellett volna működésbe lépniük. Erről a Berliner Kurier című lap számol be, leírva azt is, hogy a csoport tagjai éveken keresztül gyakorolták a Nyugat elleni támadást. A pénzösszeg mennyiségéről a Der Spiegel német baloldali hírmagazin tett korábban említést.

A terrorsejtek tagjai 1972-ig Magyarországon és Csehszlovákiában kaptak kiképzést. Az enyhülési politika megkezdése után Budapest és Prága nem vállalta a nyugatnémet partizánjelöltek további trenírozását. Ettől kezdve az NDK Néphadseregének (NVA) felügyelete alatt, a brandenburgi Springseenél gyakoroltattak közel 200 elvtársat.

Csak a parancsra vártak

A Berliner Kurier Hermann Weber történész kutatásait ismertetve írja: feladatuk az volt, hogy bármelyik pillanatban készen álljanak az NSZK-ban szabotázs-akciók végrehajtására, s hogy a keleti blokk által indított katonai invázió esetén partizánosztagokként működjenek. A berlini lap a történész kutatásait ismertetve annak eredt utána: mik voltak a Nyugat-Németországban működő Német Kommunista Párt (DKP) valódi politikai céljai, s kik finanszírozták a szervezetet. A történész a Stasi partizánjait alvó DKP ügynökökként írja le. A történész hozzáteszi: éveken keresztül gyakorolták a Nyugat elleni támadást, mégsem érkezett meg a kelet-berlini parancs, a nemzetközi viszonyok ugyanis nem voltak megfelelőek.

Az NDK állambiztonsági minisztériumának vezetője, Erich Mielke személyesen engedélyezett 1974-ben „3-4000 lőszert” a NATO-ban rendszeresített fegyverzettel fölszerelt brigád tagjai számára, akik bilincseket, láncokat és boxereket is kaptak ellátmányként. Nem volt szűkös a pénzügyi támogatás sem: egyedül az 1945-ben az NSZK-ba hazatért korábbi emigráns, Harry Schmitt vezette gerillacsapat több mint tízmillió nyugatnémet és majdnem ennyi keletnémet márkás titkos juttatásban részesült Kelet-Berlintől 1981 és 1985 között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.