Most Kínát szemelte ki a Pentagon

A Pentagon szerint Kína fegyverkezése felboríthatja a térség katonai egyensúlyát. Az amerikai hadügyi tárca legfrissebb értékelésében bírálja, hogy Peking nem adott kellő magyarázatot arra, milyen céljai vannak az erőltetett haderőfejlesztéssel.

2006. 05. 25. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pentagon Kínában látja a leendő fő ellenfelét című cikkében ismerteti az amerikai védelmi minisztérium értékelését a baloldali Der Spiegel. A Pentagon szerint Kína fegyverkezése felboríthatja a térség katonai egyensúlyát.

Abban a jelentésben, amelyet minden évben a Pentagonnak a kongresszus elé kell terjeszteni a kínai haderőről, az áll, hogy Peking tudatosan növelte nagy-hatótávolságú repülőinek és rakétáinak számát. A kínai haderő elsődlegesen ezekkel a fegyverekkel még mindig az önállóságra törekvő Tajvan megrendszabályozását célozza, de ezen túl is világosan megjelenítik a pekingi érdekeket.

A jelentés elismeri, hogy a „kínai haderőfejlesztés néhány aspektusa, köztük a stratégiai erők modernizálásának sebessége és mértéke, meglepte az amerikai szakértőket”.

A Pentagon értékelésében bírálja, hogy Peking nem adott kellő magyarázatot arra, milyen céljai vannak az erőltetett haderőfejlesztéssel.

Washingtoni értékelések szerint Kínának van arra lehetősége, hogy egy napon katonai erőegyensúlyt teremtsen az Egyesült Államokkal. A jelentés szerint évente Kína 70 és 105 milliárd dollárt költ haderejére, ami két-háromszorosa a hivatalos pekingi, 35 milliárd dolláros kiadásoknak.

A kínai haderőfejlesztés az egész térség katonai egyensúlyát veszélyezteti. A jelentés szerint Kína eddig mintegy 790 rövid hatótávolságú rakétát irányított Tajvanra, s számuk évente legalább száz darabbal nő. Peking elsődlegesen a közép-hatótávolságú rakétáinak felújításába, a hadihajók elleni támadásokhoz szükséges kommunikációs eszközök és irányítást biztosító egységek modernizálására, valamint a kikötői infrastruktúrára költ.

A 2000 és 2005 között vásárolt fegyverek 95 százaléka a jelentés szerint Oroszországból érkezett. A Pentagon elemzői szerint az évtized végéig eltarthat, amíg a kínai hadsereg „közepes nagyságú ellenféllel” a győzelem reményében megütközhet.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.