A Standard & Poor és a többiek kritikájára a budapesti pénzügyminiszter azzal a feltételezéssel válaszolt, hogy a takarékossági tervek méretét egyesek még láthatóan nem értették meg, s átsiklottak a bennük megnyilatkozó strukturális változtatásokon. Azonban, amint azt a forint árfolyamának változásából leolvasható, a magyar politikusok egy ideje már elveszítették a piac bizalmát. „A befektetési ügynökségek már hallani sem kívánják a kormány takarékossági ígéreteit, mert végül mindig csak növekvő költségvetési hiányt tapasztaltak. A budapesti kormány feladata, hogy arról győzze meg a piacot, most tényleg képes lesz betartani a szavát“ – fogalmazza meg a piaci fenttartásokat a State Street Global Markets feltörekvő gazdaságok elemzője.
A forint eddigi euróval szembeni mélypontjától a 2003. december 3-án elért 272,75 forinttól már csak minimális távolságra található a magyar valuta, s amennyiben a forint a következő napokban tovább csúszna lefelé (s jelenleg ez tűnik valószínűnek), akkor elemzői szempontból tovább romlana a magyar fizetőeszköz helyzete.
Egy bizalmatlansági indítvánnyal ér fel a lengyel zloty és cseh korona hitelekhez képest a forint hitelek kamatainak jelentős emelkedésén túl a magyar tőzsdepiac megítélése is. A budapesti tőzsde leértékelésének okát a többi, vele összevethető tőzsdével a cikkíró abban látja, hogy számos intézményi befektető a forint leértékeléstől való félelmében kerüli a magyar börzét. S addig, amíg a piac résztvevő nem gondolják meg magukat és nem hisznek ismét a kormány takarékossági erőfeszítéseiben, addig ezen a leértékelésen sem változtatnak majd.
(Forrás: faz.net)
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban