Az egész tömeg éljenezni kezdett. A rendőrök elkezdtek könnygázzal lőni, mire a tank megállt – idézi a brit Guardian a Reuters fotósának beszámolóját a budapesti tüntetésről. A baloldali lap más hírügynökségekhez hasonlóan kiemeli, hogy a tüntetők kezére került egy korabeli, kiállítási tárgyként az utcán álló T-34-es tank.
Az AP, a BBC és a CNN egyöntetűen kormányellenes tüntetőkről ír, akik, mint a Guardian fogalmaz, „nacionalista” (sic!) zászlókat lengettek és követ dobáltak. Az AFP budapesti tudósítója, Simon Zoltán úgy fogalmazott, hogy szélsőjobboldali tüntetők (far-right protesters) csaptak össze Budapesten a rendőrséggel. (Az AFP-t angolul tudósító Simon Zoltán csak névrokona az MNO munkatársának.) Az AFP tudósítását számos más hírügynökség átvette, így többek közt a Sunday Times, az ausztrál ABC és a Channel NewsAsia elektronikus kiadása is szélsőjobbos demonstrálókról ír az AFP-re hivatkozva.
Valószínűleg a tüntetés első órájában keletkezhettek a demonstrálók számát néhány száz főben megbecsülő adatok, melyekhez még a mai napon is makacsul ragaszkodott, míg a Le Monde összeállítása reálisabban közelíti meg a történteket. A lap weboldalán olvasható beszámoló szerint több ezres, Gyurcsány Ferenc szocialista kormánya ellen tüntető tömeg csapott össze a rendőrséggel október 23-án, miközben megemlékezések zajlottak a szovjetellenes felkelés ötvenedik évfordulóján.
A világsajtó valamennyi jelentősebb orgánuma felsorolja a rendőrség által bevetett eszközöket, a könnygázt, a gumilövedékeket és a vízágyúkat; ez utóbbi három eszköz mindegyikét megemlíti a Le Monde, amikor arról számol be, hogyan oszlatta fel a rendőrség a Parlament felé vonuló tömeget, ahol mintegy 50 hivatalos külföldi személyiség jelenlétében tartottak ünnepséget. A Le Monde aláhúzza beszámolójában: az Orbán Viktor vezette Fidesz, az ellenzék legfontosabb pártja bojkottálta az évfordulós megemlékezéseket, elvitatva a szocialisták, a kommunisták utódai jogát, hogy elnököljék az ünnepségeket. A francia lap arról is beszámol, hogy 23-án, a reggeli órákban tíz tüntetőt őrizetbe vettek és mintegy százat zaklattak a rendőrök.
AP, AFP, Le Monde, Guardian, BBC
A Financial Times budapesti tudósítása emlékeztet arra, hogy az '56-os forradalom évfordulója mindig feszültségekkel teli alkalom Magyarországon, és a kommunista párt jogutódjának számító szocialista párt képviselőit gyakran inzultálják a megemlékezéseken. Az a tény, hogy az idén a szocialisták vezette kormány szervezte a nagy jelentőségű 50. évfordulót, különösen kényessé tette a helyzetet – írja a Financial Times, amely – a többi külföldi tudósításhoz hasonlóan – emlékeztet az őszödi beszéd kapcsán kirobbant szeptemberi zavargásokra is. A New York Times az elmúlt hónap tüntetéseit felidézve azt írja: a demonstráció vezetői megpróbálták kihasználni az évfordulót arra, hogy nyomást gyakoroljanak a miniszterelnökre. Az összecsapások azonban kevéssé emlékeztettek az '56-os forradalomra, amelyet szovjet tankok nyomtak el – jegyzi meg a New York Times. A Hősök teréhez közel, pár mérföldre az összecsapásoktól, Gyurcsány Ferenc rövid időre megjelent az '56-os központi emlékmű avatásán, de el is hagyta a helyszínt több száz ember csúfolódó bekiabálásai közepette – írja a New York Times.