Konrád: Nincs szükség a kommunista múlt feldolgozására

A berlini székhelyű radikális baloldali hetilap Hideg polgárháború tombol címmel készített interjút a magyarországi történésekről Konrád Györggyel. Az író kijelentette: a Fidesz egy puccsstratégiát követ, amely egy hideg polgárháborút követ, amely néha felforrósodik.

2006. 11. 01. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az író a kormányolvasatnak megfelelően kifejtette, neki nem tetszik, hogy az ünnepséget politikai célokra is felhasználták. Mint mondta: az Orbán Viktor vezette ellenzéki Fidesz stratégiája igen veszélyes. Az újságíró kérdésére, aki felsorolta, hogy szerinte milyen lépésekkel hergelte Orbán a tömeget, az író kijelenti, a Fidesz egy puccsstratégiát követ, amely egy hideg polgárháborút követ, amely néha felforrósodik. Ez nem demokratikus és jogállami eljárás. Aki ugyanis nem tartja be az alkotmányos kereteket, az a weimarizálódáson dolgozik.

Hosszabb szerecsenmosdatást követően Konrád megjegyzi, hogy egyes politikusok hamis reményeket keltenek az emberekben. Egy televíziós vitában Orbán megkérdezte Gyurcsányt, hogy képes-e garantálni a gázárak stabilitását. Gyurcsány azt válaszolta, hogy ő nem tud arról, hogy a világpiaci árakat kontrollálni lehetne. Orbán azonban azt gondolja – nem gondolja, hanem kimondja –, hogy ezt egy magyar miniszterelnök megteheti. (A lap és a nyilatkozó színvonalát jelzi, egyikük sem említi Alois Rhiel hesseni gazdasági miniszter példáját, aki hosszabb ideje azért harcolt, hogy a regionális áramszolgáltatók radikálisan csökkentsék áraikat. Szerk.)

Konrád szerint már nincs értelme a kommunisták elszámoltatását követelni, mert legtöbbjük már a sírban fekszik, s a mai MSZP-ben már csak olyan személyek tevékenykednek, akik csak harmadrangú funkcionáriusok voltak. Most ezeket az egykori funkcionáriusokat kellene elítélni, akik semmit sem csináltak? – kérdezte az író.

Konrád szerint nem szükséges az egykori állambiztonságiakkal szemben sem keményebben eljárni, mert egy vérontás nélküli bársonyos változás történt. Minden megegyezéses alapon zajlott, a társadalom kívánságainak megfelelően. A későbbi büntetés nem volt a tárgyalásokat vezetők szándéka, és a törvények már nem is teszik lehetővé. Amúgy pedig az utolsó 20 évben már nem is jellemezte az országot jelentősebb kommunista terror. Én voltam az utolsó, akit letartóztattak, egy hétre, nyilatkozta Konrád.

Az író szerint az egész játszma kimenetelét nem lehet előre megjósolni. Azokat a lehetőségeket, amelyeket az 50. évforduló adott, már kihasználták. Orbán nem választotta a forradalmat, most a parlamenti eszközökre kell várnia. Ami annyit jelent, hogy a 2010-es választás hoz majd döntést, s az addig hátralévő három év kevéssé izgatott lesz, mint az eddigiek.

Kiutat a válságból Konrád számára az jelentené, ha a Fidesz vezető pragmatikus politikusai belátják, Orbán stratégiája kudarcot vallott, s megbuktatják.

A következő választásokig a szocialisták számára előnyös lehet, ha konszolidálni tudják a költségvetést, a Fidesz számára, ha megváltoztatja a párt stratégiáját. Ugyanakkor, ha a szocialisták gyávák, akkor feláldozzák Gyurcsányt. Ez ugyanaz a hiba lenne, amit a polgári pártok 1948–49-ban elkövettek. Leszalámizták őket, de bármit tettek, az semmi sem volt elfogadható a kommunistáknak.

Konrád szerint vélhetően nem folytatódnak tovább az összeütközések. S ezt pontosan az 56-os példa alapján válik érthetővé. Akkor elég volt egy délután, hogy megbukjon a diktatúra. A demokrácia azonban sokkal hajlékonyabb és ezért keményebb. Úgy véli, a magyarok többsége elutasítja a mostani randalírozókat.

Jungle World (jungle-world.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.