Afrika-kupa: tévedésből öltek meg három embert?

Újabb fordulat az angolai Afrika-kupán a torna hívatlan és nemkívánatos résztvevője révén: a Cabinda Enkláve Felszabadítási Frontjának (FLEC) párizsi száműzetésben élő vezetője, Rodrígues Mingas a pénteki fenyegető nyilatkozattól eltérően hétfőn már azt mondta, hogy tévedésből lőtték a togói csapat buszát, mert nekik csak az őket kísérő fegyveresek voltak a célpontjaik.• Véres merénylet után: mennek vagy maradnak a togói focisták? + Képek • Sokkot kaptak a játékosok a vértócsáktól

2010. 01. 12. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint emlékezetes, a támadásban a togói csapat két tagja vesztette életét, és a helyi buszsofőr is meghalt, többen megsérültek a togói csapatból, a megsebesült rendőrökről pedig nincs információ. Másrészt Mingas pénteki, az AFP-nek adott nyilatkozatában az angolai szervezőket, illetve az Afrikai Labdarúgó-szövetség kameruni elnökét tette felelőssé, mert utóbbi nem elég, hogy hét mérkőzést hagyott jóvá a bizonytalan politikai helyzetű Cabinda enkláve területén, hanem még ragaszkodott is hozzá, hogy megtartsák a meccseket. Mingas nyilatkozatát azért vették fenyegetésnek, mert olyan háborúról beszélt, amelyben minden eszköz megengedett, és újabb csapásokat helyezett kilátásba a január 31-ig tartó eseményen.

Mingas hétfőn már úgy nyilatkozott a France 24 tévécsatornának, hogy sajnálja az áldozatokat és bocsánatot kért a hozzátartozóktól, valamint a togói kormánytól. Szerinte puszta véletlen volt, hogy a lövések a játékosokat érték. De a végén hozzátette: Cabinda teljes felszabadításáig küzdenek.

A pénteki terrortámadás miatt a nyári dél-afrikai világbajnokság szervezői és résztvevő csapatai is jobban összpontosítanak már a csapatok, a nézők és a többi résztvevő biztonságára. Horst R. Schmidt, a másfél évvel ezelőtti németországi világbajnokság egyik felelőse és a dél-afrikai torna egyik tanácsadója szerint nem lehet összehasonlítani a két afrikai tornát. A spanyol jobboldali-liberális El Mundo erről írt cikkéből nem derült ki, hogy a német szakértő véleménye-e az alábbi állítás: a terrortámadás szégyent hozott Angolára, mert az azt állította a FLEC-ről, hogy már nem létezik, és amiért egymilliárd dollárt költött a torna előkészületeire, hogy így bizonyítsa be, az országban fokozatosan helyreállt a rend az évtizedekig tartó polgárháború után, amely csak 2002-ben ért véget hivatalosan.

A FLEC Angola függetlenségének kikiáltása, 1975. november 11-e óta harcol függetlenségéért, és bár 2000-ben békét kötöttek, hamarosan újrakezdődtek az összecsapások. A csoport meg nem nevezett szakértők szerint mintegy kétszáz főből és számos frakcióból áll, vezetőik pedig Franciaországban élnek. Az angolai hatóságok már megerősítették a biztonsági erőket a FLEC vezetőinek harcias kijelentései miatt.

(elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.