A minisztérium az első napon, 27-én még 60 százalékra taksálta a felhívás támogatottságát az ágazati szakszervezet 90-95 százalékos becslésével szemben. Az éjszakai ügyeletes nővérek saját adataik alapján viszont 100 százalékban követték a sztrájkot, ezért a tárcavezető, Ana Jorge könyörgőre fogta csütörtökön. Sajtótájékoztatóján nemcsak a sztrájk 82,7 százalékos támogatását ismerte el, hanem kérte a tiltakozók józan belátását is, hogy folytassák a tárgyalásokat az életpályamodellről.
José Carlos Martins, a Portugál Ápolók Szakszervezetének (SEP) vezetője elmondta, azért döntöttek a nyomásgyakorlás eme formája mellett, mert nem értettek egyet a bejelentett bércsökkentéssel, de azzal sem, hogy a dolgozók 10 százaléka el sem juthat a szakmai csúcsig. Martins mindenesetre közölte, amennyiben a tárca nem teljesíti jogos követeléseiket, akkor az ápolók annyira elszántak, hogy akár két-három hétre is leteszik a munkát. Példaképeik a tanárok, akik tavaly és tavalyelőtt kétszer is tudták mozgósítani csaknem az egész ágazatot és megszervezték történetük legnagyobb sztrájkját.
A portugál költségvetés siralmas helyzete kezdi éreztetni hatását az ágazatban is. Bár az egyik kormánycél értelmében korábban engedélyezték, hogy a várólisták lerövidítése érdekében az orvosok műthessenek a kötelező munkaidőn kívül is, az orvosok a héten leálltak a munkaidőn kívüli operációkkal. Az egyik nyomós érvet éppen az orvosok szolgáltatták: a szocialista kormányfő, José Sócrates ígérete ellenére még nem fizették ki nekik a 2008-ban elvégzett túlóraműtétekért járó pénzt.
(Publico.clix.pt, Correiomanha.pt, Expresso.clix.pt, Jn.pt, Diariodigital.pt, Sol.pt – Portugália)
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt