XVI. Benedek: Az egyház nyitott az együttműködésre + Képek

A négynapos portugáliai látogatására tartó XVI. Benedek pápa szokása szerint üdvözlő táviratot küldött azon országok államfőinek, amelyeknek felségterületén áthaladt repülőgépe: előbb Giorgio Napolitano, olasz, majd Nicolas Sarkozy, francia államfőt, végül a szombati súlyos műtétje óta lábadozó I. János Károly spanyol királyt üdvözölte repülőgépéről. A pápalátogatás az előzetes feltételezések ellenére egyáltalán nem forgott veszélyben az izlandi vulkán újabb kitörése miatt, és amint a portugál légtérbe ért a Szentatya, azonnal kíséretéül szegődött a portugál légierő két F-16-os vadászgépe.

2010. 05. 11. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


A pápával együtt tartott a nemzetközi sajtó 65 munkatársa, és az útközben elmondott – az előzetesen megkapott kérdésekre adott összefoglaló – 15 perces beszédében hangsúlyozta, hogy a katolikus egyháznak nagyon őszintén bűnbánatot kell gyakorolnia, el kell fogadnia a megtisztulást, és bocsánatot kell kérnie, hogy igazságot lehessen szolgáltatni. A többek között a portugál Expresso c. hetilap még azt emelte ki a beszédből, hogy méltatta a portugál egyház szerepét az elvilágiasítás és a jelenlegi gazdasági válság elleni küzdelemben.


Az egyház senkitől nem zárkózik el, ha nem akarják háttérbe szorítani

Helyi idő szerint 10.57 perckor szállt le az olasz légi társaság, az Alitalia különrepülőgépe a portugál főváros, Lisszabon Figo Maduro repülőterén, ahol Aníbal António Cavaco Silva, a portugál köztársasági elnök fogadta. A repülőtéren megjelent a teljes portugál főpapi karon kívül a portugál szocialista kormányfő, José Sócrates, és a másik két hatalmi ág, a törvényhozás és a bírói kar vezetése is. Üdvözlő beszédében mind a vendéglátó államfő, mind a pápa utalt a Portugáliával kötött két korábbi konkordátumra (1940, és 2004), majd XVI. Benedek leszögezte, hogy a katolikus egyház nyitott az együttműködésre mindenkivel, aki nem akarja háttérbe szorítani.


A pápa kijelentette, hogy nem az egyház erőltette magát a fátimai jelenésekre, hanem fordítva, Fátima jelenései kényszerítették magukat az egyházra. A pápa a már jól ismert pápamobilra szállva először a lisszaboni pápai nunciust kereste föl, aztán a jeromos-rendiek kolostorába ment, az épület előtt az államfői házaspár fogadta, aztán hivatalában, a Belém palotában is fogadta Cavaco Silva és felesége. A 30 perces látogatás után a pápa ismét beszállt a pápamobilba, és üdvözölte a köszöntésére összegyűlt lisszaboni híveket. A nunciatúrán elköltött ebéd és pihenés után tartja első szabadtéri miséjét a tágas Terreiro do Paco téren. A látogatás egyik kevésbé örömteli, de szükségszerű mozzanata: a rendkívül szigorú biztonsági intézkedések egyik felelőse, a köztársasági gárda (GNR) kérte a híveket, hogy a nagy zsákmányra számító zsebesek miatt ne csak Fátimában ügyeljenek értékeikre.


A Fátimai jelenések eredete

A három fátimai jelenés 1917. május 13-án elsején kezdődött – másfél évvel az első világháború vége előtt -, amikor a hagyomány szerint a Szűzanya megjelent három pásztorgyermeknek Fátima kisváros közelében, amely ma már híres zarándokhely: az akkor 10 éves Lúcia de Jesús dos Santosnak, aki a jelenések hatására később belépett Dorottya-, majd karmelita rendbe, valamint a Marto testvérpárnak, a 9 éves Franciscónak, és a 7 éves Jacintának. A testvérek a spanyolnátha járvány áldozatául estek 1919-ben, illetve 1920-ban.

A csak 2005-ben meghalt Lúcia 1941-ben írta le az első két fátimai jövendölést, a harmadikat a leiriai püspök utasítására még 1944-ben vetette papírra, de csak 2000. május 13-án hozták nyilvánosságra a Vatikánban. (1957. áprilisában átadták a lepecsételt borítékot a Vatikán titkos levéltárának, azóta őrizték ott a harmadik titok tartalmát.) A II. János Pál pápa ellen 1981. május 13-án végrehajtott vatikáni merénylet után a lengyel pápa kérte, hogy bontsák föl a harmadik jövendölést tartalmazó borítékot. A harmadik titok többek között megjósolta az istentagadók egyház elleni XX. századi küzdelmét és a keresztények szenvedéseit.

(wikipédia.org, dn.sapo.pt, expresso.clix.pt, cmjornal.xl.pt, publico.clix.pt, stb. – Portugália, lavanguardia.es, elpais.es, elmundo.es, abc.es stb. – Spanyolország)

Fotók: Reuters

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.