A két legtöbb áldozatot követelő gyilkosságot a kelet-mexikói Ciudad Madero városban (Tamaulipas), illetve a szintén az Egyesült Államokkal határos Chihuahua állam azonos nevű székhelyén követték el, előbbiben 20 emberrel végeztek a város több pontján, utóbbi helyen pedig egy drogelvonóban mészároltak le 19 személyt, ápoltat és ápolót egyaránt. Szemtanúk szerint a húsz bérgyilkos szövetségi ügynökként azonosította magát a portásnak, aztán amint bejutottak, arccal a padlóra parancsolták a mintegy harminc ott tartózkodót, és tüzet nyitottak rájuk.
A pontos „mérleg”: Chihuahua államban 38, Tamaulipasban húsz, Sinaloa államban hat, Guerreróban pedig öt kivégzésre került sor. Ennél jóval kevesebben haltak meg San Luis de Potosí, Jalisco, Durango, Querétaro, Morelos, Baja California, Nayarit, Mexikóváros államban, illetve az ország székhelyén, Mexikóvárosban. A San Luis de Potosí állam területén fekvő Ciudad Vallesben például hat buliba tartó érettségiző fiatal keveredett két vetélytárs banda tűzpárbajába, ketten nem élték túl a kereszttüzet, négyen súlyosan megsérültek.
A dél-afrikai világbajnokság helyszínén szurkoló elnök, Felipe Calderón azonnal elítélte a leszámolásokat, és részvétét fejezte ki az elhunytak hozzátartozóinak. A spanyol El Mundo mexikói rovata újabb háttérelemzésben tudatta, hogy a szenátus két hónappal ezelőtt kiszivárgott jelentése alapján összesen 22 743 személy halt meg 2006. december elseje és 2010 áprilisa között. Ez a szám a hadsereg és a kartellek között vívott összecsapások és az egymással területi háborút is vívó kartellek közötti leszámolások hivatalos embervesztesége.
Véres város
A világ legvéresebb városai közé tartozó Ciudad Juárezben (Chihuahua) május a 253 halálos áldozattal az idei év legvéresebb hónapja volt. A helyi Juárez-kartell vív élethalálharcot vetélytársával, az itt terjeszkedő sinaloai kartellel, de volt szövetségesével, a bérgyilkos Zéták kartelljével is. A tét: a város tiltott tevékenységei, valamint az Egyesült Államokba irányuló kábítószer-útvonalak feletti kizárólagos ellenőrzés megszerzése. Április 8-ig a mexikói hadsereg tartotta ellenőrzése alatt Ciudad Juárezt, azóta kivonultak az áldozatok növekvő száma miatt, és most mintegy 5000 szövetségi rendőr felügyeli a rendet.
Tavaly Chihuahua volt a legvéresebb mexikói állam: az országban a szervezett bűnözés miatt meghalt 7724 személy közül csak itt 3250 személyt öltek meg bérgyilkosok. Nem hivatalos hatósági források úgy tudják, hogy Chihuahua drogelvonójában a Juárez-kartell végzett a sinaloai kartell embereivel. Ez utóbbi vezetője, Joaquín „El Chapo” Guzmán tavaly bekerült a világ 100 leggazdagabb embere közé a Forbes magazinban, a 44. helyre.
A pénteki véres nap előzménye: Nuevo León államban csütörtökön elfogták a Zéták vezetőjét az állam székhelyén, Monterreyben. Héctor Luna Luna – becenevén El Tori – elfogásakor és utána heves összecsapásokra került sor a város területén a kartelltagok és a hatóságok emberei között. A titkosszolgálatok szerint El Tori Északnyugat-Mexikóban rendkívül befolyásos személy volt, akinek a testi épségét még rendőrök is védték. Az elfogás után a Zéták emberei azonnal utakat zártak le, hogy kiszabadítsák vezérüket, de hiába.
(Eluniversal.com.mx – Mexikó, Elmundo.es – Spanyolország)
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban