A bambusz rostját nagy rugalmassága miatt a lakásépítkezésben is használják, mert képes ellenállni a trópusi viharoknak, sőt a földrengéseknek is. Coosje Hoogendoom, a Bambusz és a Rattan Nemzetközi Hálózatának (INBAR) vezérigazgatója hangsúlyozta a minapi cancúni klímacsúcson, hogy ez a növény óriási segítség a gazdasági fejlődésben, ráadásul könnyen megszerezhető Afrika, Ázsia és Latin-Amerika szegény országaiban. Annak ellenére, hogy már száz éve ismerik kiváló tulajdonságait, kevésbé veszik figyelembe, mert a szegények építőeszközének számít – mondta Álvaro Cabrera, az INBAR latin-amerikai és karibi megbízottja.
A bambusz súlya szerint ellenállóbb, mint az acél, olcsóbb, mint a fa, és feldolgozásakor kevesebb energiát emészt fel, mint a cement. Kínában egy hektár növendékbambusz-ültetvény 30 tonna széndioxidot volt képes elnyelni tíz év alatt – mutat rá az INBAR egyik összehasonlító tanulmánya.
A bambusz több mint ezer fajtáját ismerik a világon, melyek 34 százaléka Latin-Amerikában nő, például Mexikóban eddig 36 fajtát találtak. Ezidáig hét latin-amerikai ország – Argentína, Chile, Ecuador, Kolumbia Kuba, Panamá, Perú és Venezuela – vette fontolóra az INBAR javaslatait, de egyelőre csak Kolumbiában, Peruban és Ecuadorban alkalmazzák azokat a gyakorlatban is.
(BBC)
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András