A felsőházban először foglalt helyet a szerdán örökös szenátornak kinevezett Mario Monti, akit nagy taps üdvözölt. Szombaton az alsóház voksol, ezt Silvio Berlusconi miniszterelnök lemondása követi. A tervek szerint Giorgio Napolitano államfő vasárnap kezdi el a pártokkal való konzultációt. Napolitano Barack Obama amerikai és Nicolas Sarkozy francia elnökkel is beszélt telefonon. Csütörtökön és pénteken több órán át tárgyalt Montival.
Egyetlen biztos tény, hogy Monti lesz a kormányfő, a többi bizonytalan – írta az új kormány összetételét találgató olasz sajtó. A minisztertotót kétségessé teszi a pártok továbbra is bizonytalan állásfoglalása. A legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt és a kereszténydemokrata-centrumpártokat tömörítő Harmadik Pólus Pierferdinando Casini vezetésével a Monti-kormányt támogatja, cserébe szerepet kér benne. Az ellenzéki Antonio Di Pietro vezette Értékek Olaszországa (IdV) és az Északi Liga Umberto Bossival nemet mond Montira. A Baloldal, Ökológia és Szabadság elnöke, Nichi Vendola akkor ad bizalmat Montinak, ha bevezeti a vagyonadót.
A Berlusconi vezette PdL álláspontja sem végleges. Berlusconi először új választásokat követelt, majd „megkerülhetetlen választásnak” nevezte Montit, később kijelentette, mégis a választásokat pártolná, ha nem lenne ekkora a piaci nyomás az azonnali kormányalakításra. A PdL a képviselőházi szavazás után határoz. Ha Monti elég erős önállóan lépni, tiszta szakértői kormány alakul, máskülönben szakértői-pártpolitikai. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a PdL továbbra is a legnagyobb parlamenti erő. Érdekes lenne, ha a Monti-kormánynak a három radikális, Bossi, Di Pietro és Vendola képezné az ellenzékét – jegyezték meg olasz politikai elemzők.
Elfogadta a költségvetési csomagot a szenátus
Az olasz szenátus pénteken 156 igen, 12 nem szavazattal és egy tartózkodással elfogadta a következő két évre szóló költségvetési csomagot.
2011. 11. 11. 14:25
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!