Lemezek szakadtak le a repülőtér tetejéről

A pekingi repülőtér 3-as termináljának utasai néhány napja jelezték a problémát.

BL
2011. 11. 26. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az incidens a repülőtér közleménye szerint nem okozott fennakadást a légikikötő forgalmában – viszont azonnal vitát váltott ki. A beruházásban közreműködő egyik mérnök úgy nyilatkozott, hogy nem a terminál tervezői hibáztak, a tető darabjai csak azért válhattak le, mert vagy az anyag minősége, vagy a szerelés nem volt megfelelő.

Idén másodszor fordult elő, hogy a szél megrongálta a három éve átadott terminált. A pekingi repülőteret 2010-ben 74 millió utas vette igénybe, és ezzel a második helyen áll a világon az atlantai Hartsfield–Jackson nemzetközi repülőtér után, amelyet 89 millió utas használt. „Ha a beszállítók nem a legmagasabb szintű terméket biztosítják, vagy ha az egyes elemeket nem szerelték össze megfelelően, az ilyen következményekkel járhat” – fejtette ki Sao Vej-ping (Shao Weiping), a repülőtér tervezésében részt vett egyik cég építésze. Kifejezte meggyőződését, hogy maga a terv „tökéletes volt”, nem akadt benne hiba vagy fogyatékosság.

A pekingi repülőtér 3-as számú terminálja egyike azoknak a nagy létesítményeknek, amelyeket a 2008-as pekingi olimpiára rendelt meg a kínai kormány, tervezője a brit Norman Foster sztárépítész volt. Az ő hongkongi irodája eddig nem válaszolt az esettel kapcsolatban küldött e-mailre. A repülőtér sajtóirodája sem nyilatkozott, az érdeklődőknek csak az esetről kiadott szűkszavú kommünikét ismételte meg.

Kína sok ezer milliárd dolláros beruházási erőfeszítésének eredményeként számos látványos létesítmény született, a nagy sebességű vonatoktól és szuper-autópályáktól a luxus sétahajók fogadására szolgáló kikötőig és a repülőtéri terminálokig. Ám abbeli igyekezetükben, hogy az új beruházásokat átadhassák a kitűzött (rendszerint politikai évfordulókhoz kapcsolódó) határidőkre, a kivitelezők nem egyszer elhanyagolták a minőségi és biztonsági szempontokat.

Július 23-án két nagy sebességű szuperexpressz ütközött össze, a balesetnek 40 halálos áldozata és 177 sebesültje volt. 2009-ben a kínai állami televízió új székházának építkezésén támadt tűz, amelynek következtében leégett egy luxusszálloda és meghalt egy tűzoltó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.