Wade jelöltségét jogellenesnek tartja az ellenzék, mert az alkotmány szerint az államfő csak egyszer választható újra. Az elnök szerint azonban ez rá nem vonatkozik, mert a változtatás az után került be az alkotmányba, hogy őt először, 2000-ben megválasztották, ezért még egyszer újrázhat. Az alkotmányos tanács januárban engedélyezte jelöltségét, aminek hírére zavargások robbantak ki az országban.
Az ellenzék ezenkívül azt állította a legutóbbi napokban, hogy „az általános bizonytalanság” miatt lehetetlen megtartani az elnökválasztást. Az ellenzéki pártokat és civil szervezeteket tömörítő Június 23. mozgalom (M23) nem követelte, hogy halasszák el a voksolást, de azt javasolta, hogy ezt követően hat vagy kilenc hónapon belül rendezzenek új megméretést, amelyen Wade már nem indulhatna.
A szavazáson jelen van az Afrikai Unió megfigyelő missziója, amelynek vezetője Olusegun Obasanjo volt nigériai elnök. Obasanjo szombaton felvetette, hogy a „káosz elkerülése érdekében” két évben kellene korlátozni Wade elnöki mandátumát.
A nemzetek közössége – élükön az Egyesült Államokkal és Európával – felszólította a politikai élet szereplőit, hogy bátorítsák támogatóikat a szavazáson való részvételre.
Szenegál az egyetlen nyugat-afrikai ország, ahol nem volt államcsíny a gyarmati korszak lezárulta után. Az elnökválasztást elemzők úgy tekintik mint a társadalmi béke fokmérőjét a többségében muzulmánok lakta országban.
A szavazóhelyiségeket közép-európai idő szerint 9 órakor nyitották meg, és 19 órakor zárják be. A szavazásra jogosultak száma 5,3 millió a 13 millió lakosból.