A bronz műalkotás az első Kim Dzsong Ilről, aki életében nem engedte, hogy apjához, Kim Ir Szenhez hasonló szobrot emeljenek neki. A kommunista párt történelmi intézete már Kim Dzsong Il 60. születésnapját szoborral ünnepelte volna meg, de Kim elutasította a javaslatot, mert úgy tartotta, annak mindaddig nincs alapja, amíg olyan fontos feladatok állnak előtte, mint a gazdasági újjáépítés, az életszínvonal emelése, valamint a két Korea újraegyesítése.
A monumentális lovas szobrot, amelyen a művészek éjt nappallá téve dolgoztak, a „kedves vezető” utódja, Kim Dzsong Un rendelte meg két hónappal ezelőtt.
A „fénylő csillag napját”, azaz Kim Dzsong Il február 16-ai születésnapját ünneplő bélyegek és emlékérmek már hetekkel korábban megjelentek a polcokon. Emellett a „kedves vezető” emlékét éltető mondatokat véstek a hegyek oldalába, ünnepi dalt írtak, és persze az észak-koreai jeles alkalmakkor olyannyira megszokott „természetfeletti jelenségek” sem maradtak el.
„Kim Dzsong Un apjának és nagyapjának istenítése fontos az öröklésen nyugvó rezsim számára” – mondta Peter Beck Korea-szakértő. „A legitimitás az elődöktől jön, s bár Kim Dzsong Un apja és nagyapja halott, lényegük örökösükben tovább él.”
Jóllehet az ünnepségsorozat alkalmával idén nem lesz katonai felvonulás a Phenjan főterének számító Kim Ir Szen téren, a kimdzsongília begóniák éves kiállítását megtartják, és a szokásos nemzetközi műkorcsolya-versenyt is megrendezik.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat