Az iráni olajkerekedők üzleti központja a Waadt kantonban fekvő, Lausanne melletti Pully, ahonnan csodálatos a kilátás a Genfi-tóra, de más értelemben is csodálatosak a perspektívák. A Reuters hírügynökség a közelmúltban nevezte a Naftiran Intertrade Company (Nico) állami olajkereskedelmi céget az Iranian Oil Company (Nioc) egyik karjának. A Pully-ban székelő Nico 40-50 alkalmazottal működik, s célja, hogy iráni olajat adjon el a nemzetközi piacokon.
Egy munkatárs nyilatkozata szerint a cég évente 23 milliárd dolláros haszonra tesz szert. Az elemzők úgy vélik, hogy az állami olajvállalat, a Nico pénzügyileg tönkremenne, ha bezárnák a svájci székhelyű kereskedő céget. Egy ilyen lépés súlyos csapást jelentene az ország politikai és vallási vezetőire is.
Svájcban 2011 januárja óta érvényben van az ENSZ által az iráni személyeket és szervezeteket sújtó embargó, amely korlátozza többek között a pénzügyi szolgáltatásokhoz történő hozzáférést. Ennek ellenére a Nico továbbra is jelen van az országban. A cég a lap megkeresésére nem kívánt az ügyben állást foglalni.
A svájci kormány egyelőre nem jelezte, hogy csatlakozni kíván az Irán elleni olajembargóhoz. A döntést, mielőtt az uniós tagállamokban alkalmazni lehet, pontosítani kell – érvelt a gazdasági államtitkárság.
Christa Markwalder (FDP) nemzetgyűlési képviselő kijelentette, a külügyi bizottság egy évvel ezelőtt már vitatkozott az Irán elleni uniós embargóról ,és akkor támogatta a kormány az embargóhoz történő csatlakozást: „Svájc – mint az amerikai érdekek iráni képviselőjét különleges felelősség terheli ebben a kérdésben – nem lehet a szankciók kijátszásának telephelye.”
Markwalder szerint Svájc aligha kerülheti meg a csatlakozást az uniós embargóhoz. Az EU még hivatalosan nem kérte fel Svájcot, de az intézkedések átvételét üdvözölné – áll a a berni uniós követség közleményében.
Amennyiben a kormány csatlakozik az embargóhoz, akkor Svájcban is ki kell dolgoznia az érintettek feketelistáját.
Tagesanzeiger (tagesanzeiger.ch)