Mire költik a pénzüket a hallgatói szervezetek?

A Die Welt neokonzervatív német napilap internetes kiadásában Stefan Beutelsbacher Diákképviselők szétszórják társaik pénzét című cikkében tudósít a meglepő számlákról.

2012. 03. 07. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főiskolásokat képviselő Tanulók Általános Bizottsága (AStA) a potsdami egyetemen évente közel 400 000 eurót költhet, majdnem kénye-kedve szerint. Csak egy feltételt kell szem előtt tartania a tíz AStA-tagnak: a büdzséjüket a többi 20 000 diák érdekében kell felhasználniuk, azonban a tartományi főiskolai törvény eme passzusát a fiatalok a múltban nem vették igazán komolyan.

Bátran megvásároltak egy baloldali alternatív kulturális központnak 25 000 eurós zeneberendezést, ahol pornófilm-bemutatókat tartottak, hivatalosan társadalomkritikus szempontok alapján végzett elemzés céljából. Majdnem 900 euró értékben vásároltak matricát olyan feliratokkal, mint például „Neoliberális sz…r”, 200 euróval támogatták a Postdami Antikapitalista Szövetséget, 500 euróért buszt béreltek, hogy a diákok az újrafeldolgozott atomhulladékot szállító vonat, az úgynevezett Castor-szállítmány ellen tiltakozzanak. A berlini Műszaki Egyetem AStA szervezete támogathatónak ígérte meg 1400 euró értékben két diáklány Rio de Janeiró-i útját, hogy részt vegyenek a „latin-amerikai és karibi leszbikusok találkozóján”.

Nemcsak Brandenburg tartomány székhelyén, hanem egész Németországban élesen bírálják a diák-érdekképviseletek költségvetési politikáját. Most azonban már a potsdami államügyészség nyomoz az AStA ellen. Mivel az AStA-szervezetek jogi értelemben önálló tényezők, így szabadon dönthetnek a rendelkezésükre álló pénzekről, az egyetemek csak formális szempontból, és nem tartalmi alapon vizsgálják költségvetéseiket.

Norman Siewert, a Kereszténydemokrata Diákok Körének (RCDS) vezetője kijelentette: „Ez a rendszer hibája, hogy nem létezik hatékony külső ellenőrzés, mert nem saját pénzüket, hanem diáktársaikét költik.” „Minden kiadás demokratikusan legitimált, mert a diákparlament szavazott róla” – fogalmazott az AStA egyik munkatársa. „Ezek a szavazások gyakran bohózatok” – véli Martin Rademacher, a bonni Kereszténydemokrata Diákok Körének vezetője, aki a diákbizottságokban a Rajna-vidéken ellenzékinek számít.

Potsdamban a főiskolások szemeszterenként 253 euró tandíjat fizetnek, ebből 10 eurót az AStA kap.

Die Welt

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.