Nem találták a veszélyt Magyarországon

A magyar politikáról tartottak szimpóziumot pénteken Bécsben jobboldali civil szervezetek rendezésében.

WA
2012. 03. 31. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „Magyarország: veszély vagy reneszánsz Európa számára?” című rendezvényen Boros Imre, az első Orbán-kormány Phare-ügyekért felelősminisztere úgy vélekedett, Magyarországnak nincs szüksége készenléti hitelre a Nemzetközi Valutaalaptól. Az IMF, mondta, rendes esetben fizetési nehézségekkel küzdő országoknak ajánl fel ilyen megállapodást. Magyarország fizetési mérlege 2009 óta pozitív, a Nemzeti Bank 37 milliárd eurós devizatartaléka pedig elegendő, a GDP 35 százalékát teszik ki. A magyar gazdaságnak nem pénzre van szüksége, hanem arra, hogy „a piacokon ne érje naponta támadás a forintot” – vélekedett.

A Magyar Nemzet megtudta, három héten belül megszülethet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal, miután a kormány lezárta az unióval fennálló vitáját. A lap úgy értesült, hogy hazánk részére 10–15 milliárd eurós hitelkeretet adna a valutaalap két évig.
A kormány pénteken – határidő előtt – átadta az Európai Bizottságnak a két, folyamatban lévő kiemelt kötelezettségszegési eljárás (bírák nyugdíjazása, adatvédelmi hatóság függetlensége) tárgyában, valamint két további, párhuzamosan vizsgált kérdésben (a Magyar Nemzeti Bank és az igazságszolgáltatás függetlensége) készített hivatalos válaszát. Fellegi Tamás a jövő héten informális megbeszéléseket tart az IMF képviselőivel Washingtonban.


Gazdasági érdekeket sért a politikánk?

Jan Mainka, a német nyelvű Budapester Zeitung főszerkesztője a sajtó- és politikai viszonyokról beszélt. Egyebek között kifejtette, a médiatörvényt áttanulmányozva nem talált semmit, ami akadályozná a munkáját. Mainka nagy tapssal fogadott előadásában elutasította Magyarország pellengérre állítását, amelyre példaként említette a német parlament alsóházának vitáját. A nyugati lapoknak a többi közt egyoldalú tájékozódáson alapuló tudósítást rótt fel.

Ugyanakkor úgy vélekedett, kommunikációs hibát követett el a kormány a médiatörvény előkészítésekor, és azzal, hogy a válságadókról az érintett ágazatok „az újságból értesültek”. Az éles bírálatok Mainka szerint legvalószínűbben azzal magyarázhatóak, hogy a kormány gazdaságpolitikája „erőteljesen sért gazdasági érdekeket”.

Ismert, Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a médiatörvény kapcsán úgy vélekedett, a törvényről folyó nemzetközi vitában túl kevés a konkrét érv. Kijelentette, Magyarországnak van egyedül írásos véleménye arról, hogy médiatörvénye megfelel az uniós normáknak.

„Szabadság nélkül a művészet nem élhet”

Győriványi Ráth György, a Budapesti Filharmóniai Társaság elnöke, az Operaház volt főzeneigazgatója arról beszélt, hogy a kommunizmus időszakában a művészet anyagi lehetőségei nagyon jók voltak, de kommunista pártfunkcionáriusok döntötték el, hogy ki a jó művész és ki kap támogatást. „Szabadság nélkül a művészet nem élhet” – jelentette ki.

Annak a véleményének is hangot adott, hogy a magyar művészeti életben az intézményeket tekintve a rendszerváltás óta is tovább él a szocialista korszak. A kormányváltások alkalmával mindannyiszor a művészeti intézetek vezetőit is leváltották, mondta. A karmester, aki korábban a nyilvánosság előtt került vitába Ókovács Szilveszterrel, az Operaház kormánybiztosával, bírálta a 2011-es intendánsváltás eljárását.

Fel kell lépni a spekuláció ellen

Eva Maria Barki Bécsben élő ügyvédnő, a szimpózium kezdeményezője hozzászólását összefoglalva elmondta az MTI-nek, napjainkban ismét a szuverenitás kérdése áll a középpontban, ahogy 1848-ban is. Hangsúlyozta, egyetért azzal, hogy fel kell lépni a pénzügyi spekuláció ellen, és a munka alapú gazdaságot támogatni. „Már az alkotmány és a médiatörvény előtt támadások érték a kormányt, azután, hogy a választások utáni beszédében Orbán Viktor azt mondta, a kereskedelmi bankokat kell támogatni és a befektetési bankokat nem” – jelentette ki.

A mintegy kétszáz fős, osztrákokból és magyarokból álló hallgatóság részvételével megtartott rendezvényt a Club Pannonia osztrák–magyar civil szervezet, a Bécsi Akadémikus Szövetség nevű konzervatív–keresztény egyesület, az Europa Club ausztriai magyar egyesület és a Katolikus Magyar Értelmiségi Mozgalom – Pax Romana szervezte. A rendezvényen képviseltette magát a bécsi magyar, a szlovák és a bosznia-hercegovinai nagykövetség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.