A lap diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy hazánk részére 10-15 milliárd eurós hitelkeretet adna a valutaalap két évig. Azért csak két évig, mert az IMF ragaszkodik ahhoz, hogy a 2014-es választások után alakuló kormány – ha folytatni kívánná az együttműködést a nemzetközi szervezettel – ismét legitimálja a paktumot. A valutaalap arra számít, hogy a kölcsön egyharmadát folyósítaná az EU. A hivatalos tárgyalások megkezdéséhez az IMF csupán annyit kér, a kormány módosítsa a jegybanktörvényt. – A valutaalapot kevésbé érdekli Simor András jegybankelnök fizetése vagy az, hogy mire esküsznek fel a Magyar Nemzeti Bank vezetői, csupán annyit kér, a kabinet biztosítsa az MNB függetlenségét – hangsúlyozta a diplomata. Az IMF úgy látja: a monetáris tanácsnak túl nagy hatalmat enged a törvény, ami könnyen érdekkonfliktushoz vezethet az állami és a piaci szereplők között. Ezt a paragrafust kellene a kormánynak módosítania a tárgyalások megkezdéséhez.
Mivel a bankadót kivéve az idén kifutnak a különadók, ezért 2013-tól csak a pénzintézeteket sújtó különadót kellene a kormánynak megszüntetnie. Nem sérelmezik az egykulcsos adót, azonban az ezt szabályozó stabilitási törvényt ki kell venni a sarkalatos jogszabályokból, vagyis úgy kell módosítani, hogy elegendő legyen a törvény megváltoztatásához a parlament minősített többségének a döntése a jelenlegi kétharmados szavazataránnyal szemben.
A kabinet a hitelért cserébe nem úszhatja meg, hogy hozzányúljon a közösségi közlekedés átalakításához. – A nemzetközi szervezetnek az a célja, hogy a MÁV és a BKV esetében egy költségvetési cikluson belül ne kelljen hitelt vagy egyéb kormányzati segítséget igénybe venni, amelyre az elmúlt években mindig akadt példa – mondta a diplomata.
Nem lesznek újabb feltételek
Eközben a Magyar Nemzet kiderítette, hogy Brüsszelben nem lesznek újabb feltételei az IMF-tárgyalások megkezdésének, bár az Európai Bizottság (EB) magyarországi képviseletének tájékoztatása szerint „jogilag lehetetlen találgatásokba bocsátkozni azt illetően, hogy a jövőben milyen témákban indíthat majd elméletileg a bizottság jogsértési eljárást”.
Válaszolt a kormány
A kormány pénteken – határidő előtt – átadta az Európai Bizottságnak a két, folyamatban lévő kiemelt kötelezettségszegési eljárás (bírák nyugdíjazása, adatvédelmi hatóság függetlensége) tárgyában, valamint két további, párhuzamosan vizsgált kérdésben (a Magyar Nemzeti Bank és az igazságszolgáltatás függetlensége) készített hivatalos válaszát. Bővebben>>>