Az unió álszent magatartást tanúsít

A baloldali-liberális zürichi napilapban „Az EU akarta a szelepzáradékot Kelet-Európára erőltetni” című cikkében tudósít a Bern és Brüsszel közötti üzengetésekről.

2012. 04. 23. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután Svájc múlt szerdán aktiválta a nyolc közép-európai uniós állam polgárainak beutazását szükség esetén korlátozó, úgynevezett szelepzáradékot, Brüsszel azonnal bírálta Bernt. Dieter Grossen svájci főtárgyaló szerint viszont az unió álszent magatartást tanúsít.

Néhány órával a berni döntés után megszólalt Catherine Ashton, az unió külügyi megbízottja, és kijelentette, az intézkedés ellentétes a polgárok szabad mozgásáról kötött megállapodásnak. Dieter Grossen, a Szövetségi Bevándorlási Hivatal volt igazgatóhelyettese szerint ez a válasz pusztán színjáték volt. „Mindkét oldal szándéka a napnál világosabb volt: Svájc alkalmazhatja az úgynevezett szelepzáradékot az EU-8-akra.” Nem Svájc, hanem az EU követelte, hogy a záradékot Közép-Európára külön alkalmazzák. „Nem akarták a régi és az új tagokat összekeverni, mert akkor Svájc a bevándorlást tovább korlátozhatta volna. (…) Az EU bizottsága a régi uniós tagokat akarta védeni” – mondta Grossen.

A szocialisták meglepően kedvezően reagálnak a záradék alkalmazására. Sőt, Christian Levrat pártelnök ebben a döntésben a baloldal győzelmét látja: „Ez az első eset, amikor a kormány a gazdasági szervezetek érdekei ellenében döntött”. Levrat álláspontja mögött az a szándék áll, hogy a 4000–5000 közép-európai bevándorló ügyéből ne csináljon baloldali csatateret, s ezzel erősítse a szocialisták reálpolitikai befolyását. Hitvallása szerint nem kíván elhárító harcokat folytatni a szelepzáradék bevezetése ellen, már csak azért sem, mert a párt szavazói is egyre hangosabban tiltakoznak a mindent elárasztó bevándorlás ellen. Figyelemre méltó, hogy új doktrínájukkal a szocialisták először adják fel ideológiai EU-barát irányultságukat, és reálpolitikai hatalmi ösztöntől vezetve még a kétoldalú kapcsolatok megromlását is vállalhatónak találják.

Szerdán Didier Burkhalter liberális külügyminiszter részt vesz egy zárt EU-ügyi egyeztetésen. Ennek kapcsán elmondta, hogy az a „fontos, hogy a kormány most világosan megmutatja, hogy a jövőben megújult kétoldalú kapcsolatra törekszik az EU-val”. Burkhalter megígérte, hogy a kormány az unióval kapcsolatos problémát proaktívan kívánja kezelni, konkrét javaslatot azonban nem mondott.

Tages-Anzeiger

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.