Miután Svájc múlt szerdán aktiválta a nyolc közép-európai uniós állam polgárainak beutazását szükség esetén korlátozó, úgynevezett szelepzáradékot, Brüsszel azonnal bírálta Bernt. Dieter Grossen svájci főtárgyaló szerint viszont az unió álszent magatartást tanúsít.
Néhány órával a berni döntés után megszólalt Catherine Ashton, az unió külügyi megbízottja, és kijelentette, az intézkedés ellentétes a polgárok szabad mozgásáról kötött megállapodásnak. Dieter Grossen, a Szövetségi Bevándorlási Hivatal volt igazgatóhelyettese szerint ez a válasz pusztán színjáték volt. „Mindkét oldal szándéka a napnál világosabb volt: Svájc alkalmazhatja az úgynevezett szelepzáradékot az EU-8-akra.” Nem Svájc, hanem az EU követelte, hogy a záradékot Közép-Európára külön alkalmazzák. „Nem akarták a régi és az új tagokat összekeverni, mert akkor Svájc a bevándorlást tovább korlátozhatta volna. (…) Az EU bizottsága a régi uniós tagokat akarta védeni” – mondta Grossen.
A szocialisták meglepően kedvezően reagálnak a záradék alkalmazására. Sőt, Christian Levrat pártelnök ebben a döntésben a baloldal győzelmét látja: „Ez az első eset, amikor a kormány a gazdasági szervezetek érdekei ellenében döntött”. Levrat álláspontja mögött az a szándék áll, hogy a 4000–5000 közép-európai bevándorló ügyéből ne csináljon baloldali csatateret, s ezzel erősítse a szocialisták reálpolitikai befolyását. Hitvallása szerint nem kíván elhárító harcokat folytatni a szelepzáradék bevezetése ellen, már csak azért sem, mert a párt szavazói is egyre hangosabban tiltakoznak a mindent elárasztó bevándorlás ellen. Figyelemre méltó, hogy új doktrínájukkal a szocialisták először adják fel ideológiai EU-barát irányultságukat, és reálpolitikai hatalmi ösztöntől vezetve még a kétoldalú kapcsolatok megromlását is vállalhatónak találják.
Szerdán Didier Burkhalter liberális külügyminiszter részt vesz egy zárt EU-ügyi egyeztetésen. Ennek kapcsán elmondta, hogy az a „fontos, hogy a kormány most világosan megmutatja, hogy a jövőben megújult kétoldalú kapcsolatra törekszik az EU-val”. Burkhalter megígérte, hogy a kormány az unióval kapcsolatos problémát proaktívan kívánja kezelni, konkrét javaslatot azonban nem mondott.
Lemondott az óbudai baloldali korrupciós botrány egyik főszereplője