„Arról tárgyalunk, hogyan lehet a kínai kultúrát, gondolkodásmódot és filozófiát elvinni Európába” – számolt be Patkó Gyula rektor küldöttségének kínai programjáról. Mint mondta, véleménye szerint egy olyan világgal kapcsolatot építeni, ahol a szavak jelentése nem feltétlenül azonos az általunk tanultakkal, csak úgy lehet, ha alaposan megismerjük, és ez fontos a gazdasági együttműködés szempontjából is.
Az egyetem vezetője és a társaságában lévő Hamar Imre, az ELTE Konfuciusz Intézetének és a Távol-keleti Intézetének igazgatója, valamint Hosszú Hortenzia, a Kína-központ kijelölt vezetője Pekingben a vegyipari, a műszaki, a kőolajipari egyetem és a Hopej tartományi Hebei United Egyetem vezetőivel, képviselőivel találkoztak; felkeresték a Konfuciusz intézetek állami felügyeletét ellátó Hanban hivatalt is.
Patkó Gyula hangsúlyozta, hogy Miskolc hagyományosan műszaki egyetem volt, de diákjainak ma már mindössze körülbelül a felét teszik ki a mérnökhallgatók. Kína, a kínai nyelv iránt ugyanakkor általános az érdeklődés az egyetemen – állapította meg a rektor, s hozzátette, a BorsodChem kínai tulajdonosának, a Wanhua-csoportnak a támogatásával, a háttérben az ELTE Konfuciusz Intézetével olyan bázist szeretnének létrehozni, amely motorja lehet a kétoldalú tudományos, technológiai, valamint az üzleti együttműködésnek.
A delegáció Pekingből Sanghajba utazik tovább, ahol a Miskolci Egyetem, a helyi Tongcsi Egyetem és a Vízipari Klaszter egy mérnökképzési együttműködési megállapodást ír alá. Később felkeresik a Santung tartományi Jantai város egyetemét is, amely a Wanhua kutatóközpontjaként is működik. Szeretnék, ha a miskolci mesterszakos és doktorandusz hallgatók rendszeresen lehetőséget kapnának az ottani tapasztalatszerzésre.
A miskolci képzési központ megnyitójáról beszámolt a kínai média is. A Hszinhua hírügynökség jelentése kiemelte, a központ célja, hogy a Miskolci Egyetem és a kínai egyetemek közötti tudományos kutatásokat segítsen elő, illetve fejlessze az ez irányú kapcsolatokat. A hallgatók ugyanakkor megismerkedhetnek a kínai nyelvvel, és betekintést nyerhetnek a kínai társadalomkutatás, a kulturális antropológia, a filozófia, a zene és a történelem világába is.

Kánikula, majd erős lehűlés várható a napokban