A Bundestag képviselői a jövőben csak akkor léphetnek a szónoki emelvényhez, ha ahhoz hozzájárul a frakciójuk. Ez olvasható ki a CDU, az SPD és az FDP által közösen benyújtott módosító javaslatból, amely komoly felháborodást váltott ki a parlamentben.
Wolfgang Thierse (SPD), a Bundestag alelnöke egyértelműen elutasította a javaslatot, Wolfgang Bosbach, a CDU belpolitikai szakértője alkotmányos fenntartásait hangoztatta. Ugyanakkor az SPD és az FDP frakcióvezetése védelmébe vette az új házszabályt.
Thierse úgy érvelt a Sonntag Aktuell című lapnak, hogy a megszólalás jogának rugalmatlan szabályozása, ki beszélhet és ki nem, „értelmetlen lenne és sem a parlamentarizmus, sem a viták tartalmának nem felel meg”.
Bosbach azt mondta a Hamburger Abendblattnak, hogy „egy élő demokráciának ki kell bírnia, hogy a képviselők egyszer az előírt sorrendet félretéve megkapják a jogot, hogy eltérő véleményüket röviden megindokolják”.
Volker Beck, a Zöldek frakcióigazgatója ellenállást hirdetett a javaslattal szemben.
Sylvia Canel FDP-képviselő úgy fogalmazott a Hamburger Morgenpostnak: „Ez nem fogadható el, súlyos beavatkozás a Bundestag elnökének jogaiba. Klaus Ernst, a Baloldali Párt elnöke elmondta, hogy „egy szájkosár számunkra szóba sem jöhet. Az elhajlók szájának befogása ellentmond az alkotmány szellemének.”
Jörg van Essen, az FDP frakcióigazgatója elmondta, hogy természetesen a liberálisok nem fognak hozzájárulni ahhoz, hogy a képviselőkre szájkosarat erőltessenek.
Frank-Walter Steinmeier, az SPD frakcióvezetője kijelentette: az eltérő álláspontot képviselőktől nem vonják meg a megszólalás jogát a Bundestagban: „Én azt gondolom, ez ebben a formában nem kerül elfogadásra.”
Die Welt (welt.de)