Bernd Schmidbauer, a Kohl-kormány hírszerzési ügyekért felelős államtitkára hosszú tárgyalások után engedélyt kapott arra, hogy beletekintsen a CIA által megszerzett, Rosenholz néven ismertté vált ügynöklistákba. A dokumentum olyan, nyugaton tevékenykedő keletnémet ügynökök leleplezéséhez vezetett, akik civilben a hadseregben, a politikában, a média és a tudomány területén dolgoztak.
Erről a listából bukkant fel az ismert nyugatnémet újságíró, Günter Wallraff neve, aki – mint 2003-ban kiderült – Wagner fedőnéven 1968 és 1971 között a keletnémet állambiztonsági hivatal informátoraként dolgozott. A hír sokkolta és megosztotta a német közvéleményt, hetekig vitatkoztak arról, hogy a nyugatnémet társadalom éles hangú kritikusaként ismert Wallraff valóban a Stasi fizetett ügynöke volt-e.
Számos dokumentum és nyom utal azonban arra, hogy nemcsak együttműködött a Stasival, de a legismertebb bestsellere a magyarul Legalul címen megjelent története személyes ügynöki tapasztalatain alapszik. Ez egyértelműen arra utal, hogy 1971 után sem szakadt meg a kapcsolata a keletnémet kommunista rezsimmel.
A könyvből a megjelenés hetében több százezer példányt adtak el, de két évvel később már komoly árnyék vetült a műre és szerzőjére. Két török fiatalember, akik közreműködtek a könyv elkészítésében, egy interjúban Janus-arcúnak nevezték Wallraffot, „aki az életben egyáltalán nem olyan emberbarát, mint ahogyan a nyilvánosság előtt mutatja. (…) Nem is lehetne nála egyenlőtlenebbül és antidemokratikusabban munkatársakat kezelni.”
Egy másik pályatárs, Uwe Herzog újságíró kijelentette, hogy Wallraff nem az egyetlen szerzője a könyvnek. Maga mellett fontos társszerzőként említette azt a Frank Bergert, aki Fischer néven a rezsim olyannyira befolyásos ügynöke volt, hogy jelentéseit az NDK ura, Erich Honecker is rendszeresen olvasta.
Bernd Schmidbauer, a hírszerzési feladatokkal megbízott egykori államtitkár szerint a számos megsemmisített akta ellenére a kép lassan összeáll, és egész más szemszögből láttatja az NSZK baloldali mozgalmát. Bár óvatosan fogalmaz, de számára a Rosenholz-akták egyértelműen azt valószínűsítik, hogy létezett Wallraff és a Stasi közötti titkos együttműködés.
Die Welt (welt.de)
Lemondott az óbudai baloldali korrupciós botrány egyik főszereplője