Milyen kapcsolatban volt az író a titkosszolgálattal?

A Die Welt német napilap internetes kiadásában Michael Behrendt és Dirk Banse „A Stasi társszerzője Wallraff Legaluljának” című írásában foglalkozik a baloldali oknyomozó újságíró és a keletnémet állambiztonság kapcsolatával.

2012. 04. 24. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bernd Schmidbauer, a Kohl-kormány hírszerzési ügyekért felelős államtitkára hosszú tárgyalások után engedélyt kapott arra, hogy beletekintsen a CIA által megszerzett, Rosenholz néven ismertté vált ügynöklistákba. A dokumentum olyan, nyugaton tevékenykedő keletnémet ügynökök leleplezéséhez vezetett, akik civilben a hadseregben, a politikában, a média és a tudomány területén dolgoztak.

Erről a listából bukkant fel az ismert nyugatnémet újságíró, Günter Wallraff neve, aki – mint 2003-ban kiderült – Wagner fedőnéven 1968 és 1971 között a keletnémet állambiztonsági hivatal informátoraként dolgozott. A hír sokkolta és megosztotta a német közvéleményt, hetekig vitatkoztak arról, hogy a nyugatnémet társadalom éles hangú kritikusaként ismert Wallraff valóban a Stasi fizetett ügynöke volt-e.

Számos dokumentum és nyom utal azonban arra, hogy nemcsak együttműködött a Stasival, de a legismertebb bestsellere a magyarul Legalul címen megjelent története személyes ügynöki tapasztalatain alapszik. Ez egyértelműen arra utal, hogy 1971 után sem szakadt meg a kapcsolata a keletnémet kommunista rezsimmel.

A könyvből a megjelenés hetében több százezer példányt adtak el, de két évvel később már komoly árnyék vetült a műre és szerzőjére. Két török fiatalember, akik közreműködtek a könyv elkészítésében, egy interjúban Janus-arcúnak nevezték Wallraffot, „aki az életben egyáltalán nem olyan emberbarát, mint ahogyan a nyilvánosság előtt mutatja. (…) Nem is lehetne nála egyenlőtlenebbül és antidemokratikusabban munkatársakat kezelni.”

Egy másik pályatárs, Uwe Herzog újságíró kijelentette, hogy Wallraff nem az egyetlen szerzője a könyvnek. Maga mellett fontos társszerzőként említette azt a Frank Bergert, aki Fischer néven a rezsim olyannyira befolyásos ügynöke volt, hogy jelentéseit az NDK ura, Erich Honecker is rendszeresen olvasta.

Bernd Schmidbauer, a hírszerzési feladatokkal megbízott egykori államtitkár szerint a számos megsemmisített akta ellenére a kép lassan összeáll, és egész más szemszögből láttatja az NSZK baloldali mozgalmát. Bár óvatosan fogalmaz, de számára a Rosenholz-akták egyértelműen azt valószínűsítik, hogy létezett Wallraff és a Stasi közötti titkos együttműködés.

Die Welt (welt.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.