Nő a feszültség Berlin és Brüsszel között

Németország perre számíthat, miután nem oldotta meg az előzetes adatgyűjtéssel kapcsolatos problémát a Brüsszel által adott határidőre – írja a Der Spiegel.

2012. 04. 28. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetes adatgyűjtéssel kapcsolatos vitában egyre szigorúbb a hangütés Berlin és Brüsszel között. Németországot per fenyegeti, miután péntek éjjel az utolsó Brüsszel által adott utolsó határidő is lejárt a probléma megoldására. A brüsszeli bizottság arra adott záros határidőt, hogy a berlini kormány írásban igazolja, miként kívánja az előzetes adatgyűjtésre vonatkozó EU-előírást a gyakorlatba átültetni. Berlin közölte a brüsszeli bizottsággal, hogy az uniós előírást egy közeli időpontban elfogadandó kormánydöntésben kívánják átültetni a gyakorlatba. Ez azonban kevés Brüsszelnek, így már május végén a luxemburgi Európai Bírósághoz kíván fordulni.

A bírósági eljárással az Európai Bizottság most arra kívánja kényszeríteni a Szövetségi Köztársaságot, hogy egy új törvényt készítsen el az előzetes adatmentésről. Brüsszel azzal vádolja Németországot, hogy a 2006-os európai irányelveket nem hajlandó átültetni a gyakorlatba. Ez előírja, hogy a telefon- és az internetes adatokat hat hónapig megőrizzék. Azonban a CDU és az FDP képtelen megállapodni egy közös jogszabályban, amióta 2010 márciusában az eddig érvényes német szabályozást a karlsruhei alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította.

A CDU az uniós szabályozás gyakorlatba ültetését szeretné, azaz elfogadja a telekommunikációs adatok általános, féléves tárolását a bűnözés és a terrorizmus elleni harc érdekében. Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) igazságügy-miniszter pedig azt szeretné, hogy az internetes adatmentést csak konkrét esetekre és legfeljebb hét napra korlátozzák. A miniszter által kidolgozott úgynevezett gyorsfagyasztási eljárást azonban az uniós bizottság nem fogadja el mint teljes értékű megoldást.

A kulisszák mögött a brüsszeli hatóság rendkívül dühös a szövetségi kormány halogató taktikája miatt. A következő alkalom a szerződésszegés miatti eljárás megkezdésére május végén kínálkozik. Előreláthatóan az uniós bizottság akkor hozza meg a per megindítására vonatkozó döntését. Az eljárás végén milliós büntetés fenyegeti Németországot. Amúgy a kötelezettségi eljárás nem számít ritkaságnak az EU-ban, csak Németország ellen több mint 70 fut egyszerre, többek között az úgynevezett Volkswagen-törvény miatt.

(Der Spiegel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.