Új ötletei vannak a volt kancellárnak

A düsseldorfi gazdasági napilapban Gabor Steingart és Sven Afhüppe Gerhard Schröder Agenda 2030-ot javasol Németországnak címmel készítettek interjút a volt szociáldemokrata kancellárral.

2012. 04. 06. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerhard Schröder elmondta, mivel szereti a kihívásokat, ezért szívesen lenne – Európa legnagyobb válsága idején – újra kancellár. Azonban most nem foglalkozik a kérdéssel, mert tudja, a karrierje egyszer és mindenkorra véget ért.

Meggyőződése, hogy a decemberi EU-csúcson a helyes lépéseket tették az euró megmentése érdekében. Az ott elfogadott döntések megteremtették a mélyebb európai integráció alapjait, amiből előléphet Európa ama politikai uniója, ami az ő kancellársága idején még nem volt lehetséges. Az országoknak ehhez le kell mondaniuk nemzeti szuverenitásuk egy részéről, így Európa erőt és stabilitást nyerhet.

Megelégedéssel látja, hogy a CDU és az FDP feladta ellenállását az európai gazdasági kormányzással szemben, amit a német szocdemek már régóta követelnek. Első lépésként egy európai pénzügyminisztert is el tud képzelni.

A válság kezdetén tévesen azt hitték, hogy néhány milliárd hitellel megoldható a görög válság anélkül, hogy más országok is „megfertőződnének”, de minden másként lett. A helyzetet tovább bonyolította, hogy az európai partnerek elvárják Németország szolidaritását, mert senki sem profitált annyit az euróból, mint a szövetségi köztársaság. Ennek a gazdasági előnynek viszont megvan a politikai ára. Schröder szerint az vethető a berlini kormány szemére, hogy túl sokáig megtagadta Athéntól a teljes szolidaritását.

Sokáig próbálta Németország elkerülni a kifizetéseket, pedig világos volt, valakinek rendbe kell hoznia egyes euróövezeti tagállamok hibáit. Fontos, hogy a mostani és a korábbi Európai Központi Bank (EKB) elnökök politikája a helyes eredményhez vezetett és az euróválság enyhült. Az EKB gyors cselekvése megakadályozta az euróövezet széthullását.

A szükséges takarékossági lépések hatalmas vásárlóerőt vontak el Görögországtól. Athén képtelen saját erejéből növekedni. Ezért kellett segítségül hívni az európai alapokat, hiszen a növekedés nem lehetséges strukturális reformok nélkül. Az ország kénytelen megküzdeni a magas munkanélküliség következményeivel. A volt kancellár elsősorban a görög mezőgazdasági támogatásokat csökkentené, ezzel szemben a jövőorientált befektetéseket támogatná.

A volt kancellár szerint a francia szocialista elnökjelölt ezen a téren jó javaslatokkal állt elő. Schrödert viszont kevéssé győzte meg Francois Holland hetvenöt százalékos adókövetelése.

Az egykori SPD-elnök máig helyesnek tartja a munkanélküli és a szociális ellátás összevonását, még akkor is, ha eleinte ez lényegesen drágább megoldás volt.

Schröder elmondta, hogy feltétlenül szükség lenne egy Agenda 2030-ra, ami felkészítené a német társadalmat a legfontosabb kihívásokra például a társadalom öregedésére. Szükséges a foglalkoztatottak arányának emelése, de aggodalommal figyeli a nyugdíjkorhatár csökkentésére vonatkozó javaslatokat, viszont a 67 éves nyugdíjkorhatár bevezetése helyes lépés volt. Úgy vélte, a demográfiai probléma csak a külföldiek integrációjának masszív támogatásával és tudatos bevándorlási politikával kezelhető. Javítani kell a család és a munkahely összeegyeztethetőségén, ennek lehetne része a cégek vezetésében a törvényileg előírt női kvóta bevezetése is.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.