Viharfelhők a berlini koalíció felett

A baloldali-liberális hamburgi hírmagazin internetes kiadásában Philipp Wittrock és Severin Weiland Németország legfelsőbb kalóza című cikkükben elemzik a berlini kormányon belüli káoszt.

2012. 04. 26. 16:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenki a kalózokról beszél: arról, hogy mennyire dilettáns módon politizálnak; mennyire ellentmondásosak a megnyilatkozásaik, milyen nyíltan vitatkoznak; mekkora a párton belüli káosz. Azonban a berlini koalíció maga is gondoskodik arról a káoszról, ami csak egy identitáskereső pártnál lenne elvárható.

Létezik egy alapvető különbség a kormánypártok és a kalózok között. A kalózoknak még jól is jött, hogy néha amatőr lépésekkel hívták fel magukra a figyelmet. Azonban Angela Merkel kormányától az állampolgárok rossz néven veszik, ha nem ésszerűek a lépések. Vélemények szerint legkésőbb 2013-ban vége a CDU/CSU–FDP koalíciónak. Peter Altmaier frakcióigazgató, a kancellár bizalmasa hangsúlyozta: „A koalíció helyén marad, méghozzá a ciklus végéig.”

Jelenleg egyáltalán nem dőlt el véglegesen, hogy a kormánykoalíció kitölti a négy évet. Merkel úgy gondolhatja, hogy a küszöbönálló tartományi választások esetleges veresége után egyfajta „kellemetlen mozgás” indulhat el, ami a koalíció idő előtti széteséséhez vezethet.

A koalíció külső képe egyáltalán nem nevezhető harmonikusnak. Majdnem mindegy, hogy miről van szó, senki sem hallgat a kancellár utasításaira, mostanra túl mélyek lettek az árkok.

Az előzetes adatgyűjtés kérdésében az FDP beásta magát, pedig Brüsszel már milliós büntetésekkel fenyeget, és nyoma sincs a kompromisszumnak. Ugyanez a helyzet a CSU szívügyével, a gyermekgondozási díjjal.

Aligha lehet az FDP-re a következő hónapokban számítani, mert a tartományi választásokon folytatódhat a liberálisok hanyatlása. Ha viszont a párt kihull Kielben és Düsseldorfban a parlamentből, nőni fog a Berlinre nehezedő nyomás is.

Eddig Merkel a belpolitikai bénultság ilyenfajta stádiumait jól átvészelte, mert a külpolitikai kérdésekre irányította a közvélemény figyelmét. Ez is egyre nehezebb lesz a jövőben. Ugyanis ha a francia választásokat François Hollande nyeri, akkor komoly ellenlábast kap az európai hadszíntéren a kancellár. A francia szocialisták jelöltje nem sokra tartja Merkel takarékossági irányát, és szükség esetén felpuhítaná a pénzügyi paktumot. Nem lehet kizárni, hogy eme programja mögé más kormányfőt is megnyer, akik saját országukban küzdenek a brüsszeli előírásokkal szemben.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.