A falu, melyet bekerített Svájc

A Süddeutsche Zeitung internetes kiadásában Roman Deininger Egyedül a svájciak között című cikkében tudósít az egyik legkülönlegesebb fekvésű település polgármester-választásáról.

2012. 05. 14. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két körzetszám, két irányítószám, két valuta: bonyolult az élet a büsingeni német exklávéban. Szinte csodának számít, hogy négyen is indultak a polgármesteri posztért ezen a kis német szigeten, melyet nem a víz, hanem Svájc vesz körül. Az ember aligha akar rendőrőrsön dolgozni Büsingenben, de nem azért, mert nagyobb bűncselekmények történnének ott. Büsingen unalmas falu, 1300 lakossal, de hogy a rendőr ne kövessen el nagyobb hibát, állandósan a keze ügyében kell hogy legyen a Szövetségi Köztársaság és a Svájci Államszövetség közötti 1967. július 19-ei államközi megállapodás. Ebben vészhívás esetén utánanézhet, ki illetékes kábítószeres ügyekben (a svájci rendőr), illetve közlekedési balesetben (német kollégája).

Arra is fontos ügyelni, hogy a bevetésben ne vigyenek az engedélyezettnél több rendőrt: legfeljebb egyszerre tíz svájci rendőr tartózkodhat Büsingenben, németek esetében ez annyiban módosult, hogy száz lakosra három rendőr juthat. Ezért a rendőröknek az államközi szerződés mellett zsebszámológépet is tanácsos magukkal vinniük.

Ez az egyetlen német exklávé, melyet Svájc veszi körül. Ez a helyzet a késői következménye a középkori hatalmi játszmáknak. Az államközi megállapodás szerint a falu a svájci gazdasági térséghez tartozik, de Baden-Württemberg tartományhoz és Konstanz járáshoz.

A büsingeniek a közvetlen adóikat Németországnak fizetik, ami a duplája a szomszédos svájci településeken a szokásosnak. Helyben kötelesek erős frankban fizetni, még akkor is, ha a fizetésüket vagy a nyugdíjukat euróban kapják. Büsingenben alapjaiban feldúlta a valutaválság a mindennapi életet. 200 fiatal lakos hagyta el az elmúlt tíz esztendőben a falucskát, így a településen az átlagéletkor 50,7 évével magasabb, mint az idősek paradicsomának számító Baden-Badenben.

A büsingeniek szívesen lennének svájciak, erről már többször is szavaztak, de mégsem tehetik. A német alaptörvény tiltja, hogy a Szövetségi Köztársaság területekről lemondjon. S a semlegességi elv úgy szól, hogy Svájc semmilyen területet sem fogadhat el. Ezen még a polgármester sem változtathat.

(Süddeutsche Zeitung – sueddeutsche.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.