A politika csak másodsorban áll vastag deszkák fúrásából. Ezt a szófordulatot nehéz faladatokkal való foglalkozás esetén használják. Elsősorban annak meghatározásáról szól, hogy mi a deszka és ki a fúró. Horst Seehofer a szerepmegosztást sohasem szégyellte, még akkor sem, ha a döntést néha másra kellett hagynia.
A sikerhez szokott CSU-politikus – 42 évesen már szövetségi egészségügyi miniszter – jól emlékszik legnagyobb politikai vereségére. 2004-ben a lipcsei CDU-kongresszus nyomán Angela Merkel CDU- és Edmund Stoiber CSU-elnök belőle csinált deszkát. Egy éven keresztül fenyegetőzött Seehofer azzal, hogy a két legnagyobb szociális érdekvédelmi szervezetet fellázítja kereszténydemokraták egészségbiztosítási reformtervei ellen. Tette ezt addig, amíg Merkel a nagykoalíció 2005-ös megalakításakor nem fogadta el őt minisztereként. E régi történet ismerete nélkül érthetetlen, hogy Seehofer, aki 2008 óta CSU-elnök és bajor miniszterelnök, miért bírálja Merkel kormányát, miközben ő az egyik koalíciós párt vezetője.
A CSU mércéjével siralmas 2008-as 43,6 százalékos választási szereplés után Seehofer azonnal meglátta a hatalomátvétel esélyét. Azóta kettős a feladata. Be kell bizonyítania, hogy jobb, mint a többiek, és Strauss és Stoiber hagyatékának örököseként vissza kell állítania a Bajorországban természetesnek számító abszolút CSU-többséget.
A nemsokára 63 éves politikus tudja, hogy a 65. születésnapját csak akkor fogja hivatalban tölteni, ha jövőre a bajor és német választók pozitívan gondolnak mindenre, amin a CSU-felirat szerepel. A siker iránti hajszában Seehofer a ZDF-nek adott interjújában egy komoly megdöbbenést kiváltó mondattal hívta fel magára figyelmet:„Nem fogjuk elkezdeni a növekedést Európában pusztán az adósságcsökkentéssel.” Majd hozzáfűzte: „Ezt mondom már hónapok óta.” Ezzel a nyilvánosság előtt fúrta a Merkel-kormány eddigi érvelésének alapjait, s legalábbis alapelveiben osztotta az SPD és az új francia elnök álláspontját.
Seehofer európai növekedési paktumot támogató kijelentése egyrészt az európai pénzügyi paktum parlamenti támogatásához a baloldali ellenzék megnyerését szolgálta belföldön, míg az európai színtérre ismét visszahozta a CSU-t, ahonnan ideiglenesen a provinciális sarokba távozott.
Seehofer számára az sem hátrány, ha a növekedési csomag támogatásokat tartalmaz bajor cégeknek is, még ha a segítségből hivatalosan a görögök részesülnének. De még ennél is fontosabb, hogy egy alapvető kérdésben megállapodjon az SPD-vel. Amennyiben a Bundestag-választások után mégis nagykoalíció alakulna, akkor a CSU nem állhat ott. Ugyanakkor azt a látszatot sem lehet kelteni, hogy a CSU-nak nincs jobb ötlete, minthogy az SPD után szaladjon. Erre utal Seehofer megjegyzése, hogy hónapok óta támogatja a növekedési csomag gondolatát.
Bármennyire is hasznos lehet a CSU-nak a pártok elaprózódása Bajorországban, olyan nagy a veszély az országos és európai befolyásigénnyel rendelkező bajor párt számára, hogy szövetségi szinten az elaprózódás következtében kiesik a berlini kormányból.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)