A valamely unós tagállamból érkező külföldiek ugyan nem igényelhetik a munkanélküli segélyt, de jár nekik a szociális támogatás. Ráadásul az európai jog azt is lehetővé teszi, hogy a munkakereső a szülőhazájában megszerzett hat havi munkanélküli segélyjogosultságot Németországban vegye igénybe. Ez derül ki a munkaügyi minisztériumnak a Bundestag szociális bizottságának adott válaszából.
A berlini kormány decemberben bejelentette a fenntartásait az Európai Szociális Ellátási Megállapodással (EFA) szemben, hogy megakadályozza, hogy a többi 17 aláíró tagállamból érkezők az első három hónapban igényt tarthassanak a szociális alapellátásra. „Mi támogatjuk, a szakemberek bevándorlását, de az ellátások igénylőit nem” – érvelt akkor a minisztérium.
A segélyt azok a rászorulók kaphatják meg, akik nem keresőképesek. Aki dolgozni tud, az ún. Hartz IV támogatásban részesül. Katja Kipping, a Baloldali Párt bizottsági elnöke a lapnak kijelentette: „A kormány is elismerte, hogy a nem német munkakeresők ugyan nem tarthatnak igényt a Hartz IV-es támogatásra, de vélhetően a szociális segélyre igen.” Ebben Kipping szerint az a pikáns, hogy az ún. Hartz támogatásokat a szövetségi állam fizeti, míg a szociális segélyért az önkormányzatok a felelősek. „A koalíció az elszigetelődési politikájának következményeit az önkormányzatokra hárítja” – állította.
Az EFA megállapodásban az Európa Tanács összesen 18 állama kötelezettséget vállalt, hogy egymás polgárainak alapellátását kölcsönösen vállalja. Ehhez a körhöz tartozik Görögország, Portugália és Spanyolország, ahol igen magas a munkanélküliség. Más ország is élt a fenntartás bejelentésével, a berlini kormány szerint így tett Norvégia, Nagy-Britannia és Törökország. A fenntartás bejelentése ellen az ellenzék élesen tiltakozott. Az unióból munkát vállalni érkező bevándorlók tekintetében a berlini kormány visszaesik az 1953 előtti szociálpolitika szintjére – panaszolta az SPD.
A minisztérium a bizottságnak küldött válaszában azzal érvelt, Európában konszenzus van arról, hogy a tagállamoknak joguk van megakadályozni a beáramlást a szociális rendszerbe. Arról a tárca nem tudott tájékoztatni, hogy pontosan hányan vették igénybe az EFA alapján a szociális ellátásokat, így azt sem tudják, hogy hányan érkeztek a magas munkanélküliséggel rendelkező dél-európai országokból.
Die Welt (welt.de)
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó