A De Gasperi Alapítvány elnöke hétfőn a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadást „Gazdasági válság – Az Európai Unió előtt álló kihívások” címmel. Martonyi János magyar külügyminiszter az előadás előtt kiemelte, hogy Franco Frattini nemcsak Európa jelenének és jövőjének vezető személyisége, hanem Magyarország barátja is, és ezt az ország nagyra becsüli. A válság lehetőség a megújulásra, Európa értékeinek, szabályainak és „lelkének” megőrzésére – mondta a külügyminiszter.
Hogyan mentsék meg Európát?
Franco Frattini előadásában úgy vélekedett, hogy Európa jelenleg nemcsak gazdasági, hanem politikai válsággal is küzd, és ez megkérdőjelezi Európának a világban betöltött szerepét, de egyben az eddig elért eredmények megvédésére és az integráció szorosabbá tételére is lehetőséget kínál. Ha nincs olyan hatékony szupranacionális, vagyis nemzetek feletti kormányzás, amely gyorsan képes reagálni a változásokra, akkor a válságból való kilábalás sem lesz egyszerű – mondta az olasz politikus.
Kifejtette: az európai demokráciák problémája nem az, hogy megmentsék-e, hanem hogy hogyan mentsék meg Európát; az államháztartási hiány, vagy a közkiadások csökkentésével. Felhívta a figyelmet arra, hogy a piac már nem képes szabályozni önmagát, a szabályok nélküli piacok ugyanakkor teret adnak a spekulációnak. A görög és a francia választási eredmények Franco Frattini szerint egyrészt azt mutatják, hogy azok a politikák, amelyek nem veszik eléggé figyelembe a növekedést, elfogadhatatlanok, másrészt hogy ebből a szélsőséges pártok profitálnak.
Átadni a nemzeti szuverenitást
Kiemelte: meggyőződése, hogy olyan nemzeti kormányokra van szükség, amelyek – a választók széles támogatását bírva – elfogadják, hogy a nemzeti szuverenitást a kulcsterületeken – például gazdasági kormányzás – át kell adniuk az Európai Uniónak. Franco Frattini szerint hosszú távon csak ez jelent védelmet a válság ellen, és ez ad lehetőséget a családoknak és a vállalkozásoknak a fejlődésre, illetve a jövő tervezésére. A megosztott szuverenitás alkotja az európai egységet, erre ma jobban szükség van mint bármikor – mondta a volt külügyminiszter. Franco Frattini szerint a nyugati államok elveszítették eddig vitathatatlan technikai erőfölényüket, ma a tudás, és így a technológiák megosztása is globalizálódott, új országok nőttek fel.
Megállítani a túlköltekezést
Az Európai Unió összes tagállamában be kellene vezetni és az alkotmányban rögzíteni az úgynevezett „zéródeficit”-elvet, mert ez ad védelmet a spekuláció és az ellen, hogy a politikusok – akik csak a következő választásig tekintenek előre – túlköltekezzék magukat, és ennek árát a következő generáció fizesse meg – mondta Franco Frattini. A gazdaság motorjának beindításához növelni kell a termelést, és támogatni a kis- és közepes vállalkozásokat – ez növeli a foglalkoztatást –, emellett nagy hangsúlyt kell fektetni a kutatás-fejlesztésre és az innovációra, valamint a hitelezés beindítására – vélekedett Frattini.
Kiemelte: meg kell erősíteni az euro-atlanti együttműködést, ezenkívül a G20 csoportnak is nagy szerepet kell kapnia. Franco Frattini elmondta: Magyarország mélyen európai ország, állampolgárai magukénak érzik az európai értékeket, és az ország még erősebb szerepet játszhatna abban, hogy még erősebb, még „több” Európa legyen.
Rostoványi Zsolt, az egyetem rektora Corvinus Ezüst kitüntetést adományozott Franco Frattininek. A rektor kiemelte többek között, hogy Franco Frattini 2004 és 2008 között a szabadságért, a jog érvényesüléséért és a biztonságért felelős uniós biztosként sokat tett ezekért a területekért, emellett többek között a társadalmi szolidaritásért, valamint egy liberálisabb uniós bevándorlási politikáért.

Ma dönthetnek arról, hogy lesz-e újabb munkaszüneti nap Magyarországon