A G8-ak hétvégi csúcstalálkozóján az iráni és a szíriai helyzetről is szó lesz, de – mint azt megírtuk – Moszkva szeretné elkerülni, hogy a csúcstalálkozón bármilyen nyilatkozat szülessen Szíriáról és Iránról. Az orosz elnöki tanácsadó szerint „ezeknek a kérdéseknek a megoldására, az egyeztetett döntések meghozatalára az ENSZ Biztonsági Tanácsa a legalkalmasabb”.
Csütörtökön az egyik legnagyobb japán bank befagyasztotta az iráni kormány és a jegybank számláit. Közben az ENSZ egyik bizottsága azt tudatta: az egyebek mellett fegyverszállítási tilalommal sújtott Irán továbbra is Szíriába szállítja a legtöbb fegyvert.
Az iráni helyzetről bővebben itt és itt olvashat.
„Semmi sem lenne jobb annál, ha ezt a dolgot diplomáciai úton tudnánk rendezni. Azt kell azonban mondanom, hogy egyetlen arra utaló jelet sem látok, hogy Irán komolyan gondolná a program leállítását” – mondta újságíróknak Netanjahu, aki kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Csehországban.
Az izraeli fél által összehívott rövid sajtótájékoztatón Netanjahu emlékeztetett: a nemzetközi közösség nagy része azzal gyanúsítja Iránt, hogy a polgári célúnak mondott atomprogramja valójában katonai célokat szolgál. A felek között folynak a tárgyalások. Az Egyesült Államok ugyanakkor a katonai támadásra is kész, de mindenki előnyben részesítené a diplomáciai megoldást.
„A tárgyalások célja teljesen világos: Iránnak le kell állítania a dúsított urán előállítását, s a már előállított dúsított uránt pedig a Kom mellett létrehozott föld alatti berendezésben kell elzárni” – ismételte meg az izraeli követeléseket Netanjahu. Hangsúlyozta: nem hisz Iránnak, s ígéreteinek teljesítésében is kételkedik.
Osztoznak az aggodalmakban
Netanjahu csütörtökön Petr Necas cseh miniszterelnökkel tárgyalt, aki a találkozó után kijelentette: Prága osztja Izraelnek az iráni atomprogrammal kapcsolatos aggodalmait, és Izraelt baráti országnak tekinti, amelynek joga van a békés létezéshez. „Elutasítunk minden kísérletet Izrael állam létének jogi megkérdőjelezésére… Osztozunk az iráni atomprogrammal kapcsolatos aggodalmakban” – jelentette ki Necas.
A Netanjahuval közösen megtartott sajtótájékoztatón Necas leszögezte: Csehország elutasítja, hogy bárki is megkérdőjelezze a zsidó állam létezéshez való jogát. Prágának meggyőződése, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát a terrorizmussal szemben. Izrael a cseh politikus szerint hosszú távra tekintve is stabil és demokratikus állam. „Úgy vélem, hogy Izraelnek Európában nincs jobb barátja a Cseh Köztársaságnál...” – jelentette ki Necas szavaira reagálva Netanjahu. Az izraeli kormányfő hét minisztere kíséretében látogatott Prágába, ahol csütörtökön közös cseh–izraeli kormányülésre is sor került.
Iránba látogat a hét végén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója – jelentette be pénteken az atomenergia békés célú felhasználásán őrködő bécsi székhelyű szervezet. Jukija Amano vasárnap egynapos munkalátogatásra utazik Iránba, hogy „kölcsönös érdeklődésre számot tartó„ kérdésekről tárgyaljon magas rangú iráni illetékesekkel – írták az ENSZ szakosított szervezete közleményében. A NAÜ közlése szerint Amano a látogatása keretében hétfőn találkozik Irán nukleáris ügyekben illetékes főtárgyalójával, Szaid Dzsalilivel és „más magas rangú kormányzati tisztviselőkkel”. A nyugati nagyhatalmak arra igyekeznek rábírni Iránt, hogy korlátozza nukleáris programját, amiről Teherán azt állítja, hogy békés, polgári célokat szolgál. Az ENSZ és a nyugati országok viszont arra gyanakszanak, hogy Irán katonai célú nukleáris programot valósít meg.