Hétfői luxembourgi tanácskozásukon elfogadott közös állásfoglalásukban a miniszterek úgy vélekedtek, hogy a történteket alaposan és gyorsan ki kell vizsgálni. A politikusok felszólították Szíriát, hogy teljes mértékben működjön együtt Törökországgal a vizsgálat érdekében, és adjon meg ahhoz minden szükséges segítséget, illetve tegye lehetővé a nemzetközi közösség támogatását a vizsgálat lefolytatásához. Továbbá azt kérték Ankarától, hogy mértéktartóan és felelősségteljes módon reagáljon.
Az EU-külügyminiszteri tanácskozás napirendjén már eleve szerepelt a szíriai helyzet, és az unió a folytatódó öldöklés miatt most úgy döntött, hogy tovább szigorítja a Bassár el-Aszad rendszerével szembeni szankciós rendszert. Ezúttal hat szíriai közintézményt, valamint egy magánszemélyt vettek fel a feketelistára, ami azt jelenti, hogy az érintetteket uniós beutazási tilalommal sújtják, illetve Európában elérhető javaikat zárolják. Erre a tiltólistára immár 49 szervezet és 129 személy került fel. Olyan rendelkezést is hoztak a miniszterek, hogy tilos biztosítást kötni Szíriába irányuló fegyverek, hadfelszerelések tengeri szállítására – ez alapvetően a brit hajózási biztosítási ágazatot érinti.
Több volt, mint gyakorlórepülés?
Orosz szakértők – ellentétben Törökország állításával – úgy vélik, hogy a repülés célja a szíriai légvédelmi rendszer tesztelése volt. „A repülő alacsonyan haladt, és ez minden légvédelmi rendszer megsértésének kulcsfontosságú eleme” – mondta Szaid Aminov, a Vesztnyik PVO című honlap vezetője.
„A küldetés valószínű célja az volt, hogy működésre kényszerítsék a szíriai légvédelmi ütegek célzó rendszereit, aktiválják a radarállomásokat, és esetleg kiprovokálják a harci készültségbe helyezésüket” – írta Igor Korocsenkóra, a Nemzetközi Fegyvereladási Elemző Központ szakértőjére hivatkozva egy orosz hírügynökség
Nem akarnak háborút, de...
Törökország a nemzetközi joggal összhangban kíván eljárni, és nem akar háborúba lépni senkivel sem azután, hogy vadászgépét Szíria lelőtte. Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes ugyanakkor közölte: Törökország nyomást fog gyakorolni a NATO-ra, hogy a támadást az Észak-atlanti Szerződés 5. cikkének alapján értelmezze. Az 5. cikk értelmében egy NATO-tagállam elleni támadást az összes tagállam elleni támadásként kell tekinteni.
Bülent Arinc kijelentette: Szíria „szándékosan” lőtte le az F-4 Phantom gépet rakétával, nem pedig légvédelmi ágyúval, mint ahogyan azt Damaszkusz állítja.