Asztalra csaptak a külügyminiszterek

Az EU-országok külügyminiszterei elfogadhatatlannak minősítették, hogy Szíria a múlt pénteken lelőtt egy török katonai repülőgépet.

PR
2012. 06. 25. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfői luxembourgi tanácskozásukon elfogadott közös állásfoglalásukban a miniszterek úgy vélekedtek, hogy a történteket alaposan és gyorsan ki kell vizsgálni. A politikusok felszólították Szíriát, hogy teljes mértékben működjön együtt Törökországgal a vizsgálat érdekében, és adjon meg ahhoz minden szükséges segítséget, illetve tegye lehetővé a nemzetközi közösség támogatását a vizsgálat lefolytatásához. Továbbá azt kérték Ankarától, hogy mértéktartóan és felelősségteljes módon reagáljon.

Az EU-külügyminiszteri tanácskozás napirendjén már eleve szerepelt a szíriai helyzet, és az unió a folytatódó öldöklés miatt most úgy döntött, hogy tovább szigorítja a Bassár el-Aszad rendszerével szembeni szankciós rendszert. Ezúttal hat szíriai közintézményt, valamint egy magánszemélyt vettek fel a feketelistára, ami azt jelenti, hogy az érintetteket uniós beutazási tilalommal sújtják, illetve Európában elérhető javaikat zárolják. Erre a tiltólistára immár 49 szervezet és 129 személy került fel. Olyan rendelkezést is hoztak a miniszterek, hogy tilos biztosítást kötni Szíriába irányuló fegyverek, hadfelszerelések tengeri szállítására – ez alapvetően a brit hajózási biztosítási ágazatot érinti.

 

Több volt, mint gyakorlórepülés?

Orosz szakértők – ellentétben Törökország állításával – úgy vélik, hogy a repülés célja a szíriai légvédelmi rendszer tesztelése volt. „A repülő alacsonyan haladt, és ez minden légvédelmi rendszer megsértésének kulcsfontosságú eleme” – mondta Szaid Aminov, a Vesztnyik PVO című honlap vezetője.

„A küldetés valószínű célja az volt, hogy működésre kényszerítsék a szíriai légvédelmi ütegek célzó rendszereit, aktiválják a radarállomásokat, és esetleg kiprovokálják a harci készültségbe helyezésüket” – írta Igor Korocsenkóra, a Nemzetközi Fegyvereladási Elemző Központ szakértőjére hivatkozva egy orosz hírügynökség

Nem akarnak háborút, de...

Törökország a nemzetközi joggal összhangban kíván eljárni, és nem akar háborúba lépni senkivel sem azután, hogy vadászgépét Szíria lelőtte. Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes ugyanakkor közölte: Törökország nyomást fog gyakorolni a NATO-ra, hogy a támadást az Észak-atlanti Szerződés 5. cikkének alapján értelmezze. Az 5. cikk értelmében egy NATO-tagállam elleni támadást az összes tagállam elleni támadásként kell tekinteni.

Bülent Arinc kijelentette: Szíria „szándékosan” lőtte le az F-4 Phantom gépet rakétával, nem pedig légvédelmi ágyúval, mint ahogyan azt Damaszkusz állítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.