Ezt mondta megválasztása előtt az elnök + Képek

Mohamed Murszi a térségbeli stratégiai "egyensúly" megteremtése érdekében szélesíteni akarja Kairó és Teherán kapcsolatait.

NT
2012. 06. 25. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobb egyiptomi–iráni kapcsolatok „kiegyenlítik a nyomást a térségben, és ez része a programomnak” – mondta Murszi az interjúban, amelyet néhány órával azelőtt készített a hírügynökség, hogy vasárnap ismertté vált a választás eredménye.

Arra a kérdésre, hogy helytállók-e azok a jelentések, amelyek szerint megválasztása esetén első állami látogatásán Irán legfőbb regionális vetélytársának, az Egyiptomhoz hasonlóan főleg szunniták lakta Szaúd-Arábiának a vezetését keresi fel, Murszi azt válaszolta: „Nem mondtam ilyet, és nincs eldöntve, hogy mely országokba látogatok el először (esetleges) győzelmem után.”

Murszi győzelmét követő televíziós beszédben egyébként az összes egyiptomi elnökének mondta magát, s egyben összefogásra, nemzeti egységre szólította fel honfitársait.


Vasárnap este az iráni külügyminisztérium gratulált Murszinak, és hangoztatta, hogy „az egyiptomi nép forradalmi mozgalma az iszlám ébredés végső szakaszába jutott, és a Közel-Keleten beköszöntött a változás új korszaka”.

 

Helyreállhat a diplomácia

Egyiptom és a túlnyomórészt síita Irán – a Közel-Kelet két nagy befolyású országa – az 1979-es iráni iszlám forradalom után, valamint azután, hogy Egyiptom elismerte Izraelt, 1980-ban megszakította egymással a diplomáciai kapcsolatot. Ezt a mai napig nem állították helyre, noha Hoszni Mubárak egyiptomi elnök hatalmának tavalyi megdöntése óta mindkét ország jelezte, hogy változtatni akar a másikkal szembeni politikáján. Teherán általában ünnepelte az arab tavasz forradalmait az egyes országokban, úgy tekintett rájuk, mint az iszlám forradalom ihlette lázadásokra a Nyugattal szemben, bár Szíriában éppen az „ancien régime”-et, legjobb arab szövetségesét, a felkelést vérbe fojtó Bassár el-Aszad elnököt támogatja, magában Iránban pedig semmibe veszi a reformra vonatkozó követeléseket.

Murszi nyilatkozata valószínűleg nyugtalanságot vált ki a nyugati hatalmakból, hiszen Iránt el akarják szigetelni atomprogramja miatt, amelyről gyanítják, hogy katonai célokat is szolgál. A nyugatiak óvatosan, de üdvözölték Egyiptom demokratizálódását, amelynek keretében megrendezték az elnökválasztást, de mindig hangsúlyozták, hogy az ország stabilitása a legfontosabb.

Nem ért véget a hatalmi harc


Az államfőválasztás kimenetele csak azt döntötte el, hogy milyen keretek között folytatódjon a hatalmi vetélkedés. Az iszlamista mozgalomnak meg kell küzdenie a hatalomért, és ahogy a szoros elnökválasztási eredményből kitűnik, ehhez szövetségeseket kell találnia – írta hétfőn a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap. A Muzulmán Testvériség politikusa egyedül áll szemben a többi állami intézménnyel, amelyeket a hadsereg és a Mubarak-éra emberei foglaltak el. Ha Murszi ellenfelének, Ahmed Safíknak a győzelmét jelentették volna be, valószínűleg ismét az utca lett volna a küzdelem terepe, és a vérontást sem lehetett volna kizárni. Murszi győzelme azt jelenti, hogy a vetélkedés elsősorban az intézményeken belül fog folyni – teszik hozzá.

Izraeli napilapok szerint nyugtalanságra ad okot, hogy a Muzulmán Testvériség jelöltje nyerte az elnökválasztást. „A szélsőséges iszlám jutott hatalomra Egyiptomban” – írta a legnagyobb példányszámú lap, a Jediót Ahronót. Murszi volt egykor egy olyan bizottság vezetője, amely javasolta, hogy indítsanak „háborút a cionista támadás ellen” – írta az újság, és emlékeztetett, hogy a Hamász palesztin mozgalom is a Muzulmán Testvériség része.

Murszinak sokkal sürgetőbb feladatai vannak, mint hogy háborút indítson Izrael ellen – írta Jaakov Katz katonai szakértő a The Jerusalem Post angol nyelvű jobboldali lapban. Hozzátette ugyanakkor, kíváncsian várják Izraelben, hogy az új egyiptomi elnök tesz-e azért, hogy csökkenjen a Sínai-félszigetről kiinduló terrorista fenyegetés.

Aggodalmat kelt Izraelben, hogy iszlamista elnöke lett Egyiptomnak – írta a Háárec. Az izraeli baloldali lap ugyanakkor idézett egy izraeli kormányzati tisztségviselőt, aki elmondta: Tel-Aviv azt reméli, hogy Murszi úgy fogja megítélni, hogy „fontosabb Egyiptom számára a gyengélkedő gazdaság helyreállítása, mint a kétoldalú kapcsolatok felülvizsgálata”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.