Haladékot kérnek a görögök

Az új görög kormány arra fogja kérni nemzetközi hitelezőit, hogy két évvel hosszabbítsák meg a takarékossági program végrehajtásának határidejét.

MD
2012. 06. 21. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hárompárti koalíció legkisebb tagja, a Demokratikus Baloldal (Dimar) tisztségviselője szerint az új kormányzati program hangsúlyos eleme lesz a hitelfeltételek teljesítési határidejének kitolása, valamint a munkanélküli-segély folyósítási idejének egyről két évre hosszabbítása. Emellett megemelnék a takarékossági intézkedések során csökkentett nyugdíjakat, mérsékelnék a vállalati adókat, és visszavonnák a korábbi áfaemelést is – írta egy német gazdasági lap. A Dimar tisztségviselőjének közlése szerint a kormányprogramról már megállapodott a vasárnapi választásokon győztes konzervatív Új Demokrácia (ND), a Pánhellén Szocialista Mozgalom (Paszok) és a Demokratikus Baloldal.



Ezek a jelenlegi feltételek


A jelenleg érvényben lévő hitelmegállapodás értelmében Görögországnak 2014-ig a tavalyi 9,3 százalékról 2,1 százalékra kell csökkentenie GDP-arányos államháztartási hiányát a 130 milliárd eurós segélycsomagért cserébe, a megszorítások ugyanakkor súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel járnak az öt éve recesszióban lévő és húsz százalék feletti munkanélküliséggel küzdő országban. A feltételek teljesítését a május 5-ei sikertelen választásokat követő héthetes belpolitikai válság is hátráltatta.

Az új kabinet kinevezése csütörtök délután várható, a kormányba a két baloldali alakulat, a Paszok és a Dimar várhatóan párton kívüli technokrata szakembereket küld majd. Eddig csak a pénzügyminiszter személye látszik biztosnak, a tárcát Vaszilisz Rapalosz, a nemzeti bank elnöke veszi majd át.

Cél: a válság megszüntetése

Antonisz Szamarasz, az ND elnöke szerdán délután foglalta el a miniszterelnöki posztot, miután a három párt megállapodásra jutott egy Európa-párti nemzeti egységkormány megalakításáról. Az új miniszterelnök beiktatását követő beszédében tartós, stabilitást és reményt biztosító kormányt ígért, amelynek fő célja, hogy kivezesse Görögországot a válságból.

A kormányprogram célkitűzései nehéz tárgyalásokhoz vezethetnek Görögország hitelezőivel, az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Különösen Németország meggyőzése ígérkezik nagy kihívásnak, mivel Berlin a közelmúltban több alkalommal elutasította a paktum alapvető pontjainak megváltoztatását. Hírügynökségi értesülések szerint a német kormány a hitelezői trojka – az EU és az IMF mellett az Európai Központi Bank – szakértőinek helyszíni jelentését követően fogja kialakítani álláspontját a kérdésben.

Ugyanakkor a héten EU-s tisztviselők, Jean-Claude Juncker, az eurócsoport elnöke, és az IMF legbefolyásosabb tagja, az Egyesült Államok is szükségesnek nevezte a hitelfeltételek részleges módosítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.