Hatalmas erőszakhullámot jósolnak

Annan szerint megállíthatatlan lesz a szíriai erőszakspirál, ha a külügyminisztereknek nem sikerül megállapodniuk a megoldásról genfi tanácskozásukon.

tt
2012. 06. 30. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szíriáért Akciócsoport, vagyis a Biztonsági Tanács öt állandó tagja, valamint Törökország, Irak, Kuvait és Katar külügyminiszterei, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombaton tanácskozik a svájci városban, hogy megvitassa az Annan által kidolgozott, a szíriai nemzeti egységkormány létrehozását célzó új javaslat végrehajtását, és megállapodjon a politikai átmenet alapelveiről.

„Ha minden résztvevő kész cselekedni, akkor meg tudjuk fékezni az erőszakhullámot, és el tudunk indulni a béke útján. Eljött az ideje annak, hogy mindenki, akinek van befolyása a felekre, aki felelősséget visel a békéért és a nemzetközi biztonságért, tegyen a békéért” – mondta Annan a Le Temps című svájci napilapban megjelent interjúban.


Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja péntekre előkészítő tárgyalást hívott össze a külügyminisztériumok magas rangú képviselőinek részvételével. Oroszország ellenvetései miatt azonban a szakértőknek nem sikerült megállapodniuk a tanácskozás záródokumentumában. „Nyugati partnereinek maguk akarják meghatározni a politikai folyamat eredményét, noha ez a szíriaiak dolga, nekik kell erről dönteni” – mondta a tanácskozás után Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután pénteken Szentpéterváron tárgyalt amerikai kollégájával, Hillary Clintonnal, még arról beszélt, nagyon jó esély van arra, hogy a genfi Szíria-konferencia résztvevői közös nevezőre jussanak a politikai rendezés kérdésében. Ugyanakkor ő is hangsúlyozta: senkinek nincs joga ahhoz, hogy a szíriaiak helyett meghatározza a politikai átmenet eredményét, mert az visszaütne.

Egy tervezet szerint Annan „egyértelmű és visszafordíthatatlan” szakaszokra osztaná a demokratikus átmenet folyamatát, amelynek egyik részeleme a nemzeti egységkormány felállítása. Ebből a kormányból kizárná Annan mindazokat, akiknek a jelenléte árthat az átmenet hitelességének, és veszélyt jelent a megbékélésre, illetve a stabilitásra. Ez a kitétel kimondatlanul ugyan, de Bassár el-Aszad elnökre vonatkozhat, amit Oroszország nem hajlandó elfogadni.


A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek. A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.