A tömegközlekedési dolgozók országos sztrájkjával egy időben a városok utcáit a szakszervezetek tüntető menetei foglalták el.
A nagyvárosokban nem volt metró- és buszközlekedés, amelyet csak az esti csúcsforgalom három órájában biztosítanak a szakszervezetek. A sztrájk a római repülőtéren a járatok jelentős késését okozta. A milánói Malpensa és Linate repülőtéren a forgalom teljesen leállt, mivel itt a szakszervezetek a repülőterek privatizációja ellen is tüntettek.
Állítsuk meg Montit!
A Róma városközpontján áthaladó szakszervezeti menet élén a tűzoltók és a közalkalmazottak haladtak egy „Állítsuk meg Montit és kormányát” transzparenssel, rajta „a dolgozók vérét szívó” olasz kormányfő képével.
Fabrizio Tomaselli az USB, a legnagyobb olasz alapszakszervezet vezetője a sajtónak elmondta, hogy a munka törvénykönyvének június 27-én történő módosítása ellen tüntettek. „Nő a munkahelyek bizonytalansága, de nőnek az adóterhek is, miközben éppen a válságban csökken a szociális amortizációs eszközök ereje”– hangoztatta Tomaselli.
A tüntetők táblái a péntek délutáni római négyes csúcs részvevőinek is üzentek a „Monti, Merkel, Hollande, Rajoy, ellopjátok a jelent, meggyilkoljátok a jövőt!” felirattal. A Milánó központjában tüntetők tojással és paradicsommal dobálták meg a bankok kirakatait.
Szimbolikus focimeccs
A római képviselőház előtti téren a Robin Hood-adót szorgalmazó olasz mozgalom európai labdarúgó-mérkőzést rendezett Mario Montinak, Angela Merkelnek, Francois Hollandénak és Mariano Manuel Rajoynak beöltözött játékosokkal. Az ide-oda rúgott labdát az európai problémák jelképezték.
Az olasz képviselők péntek este ugyanezen a téren óriásvásznon nézik a Németország és Görögország EB-mérkőzést. A „görögöknek szurkolunk” – szögezte le Roberta Angelilli, a Szabadság Népe (PdL) képviselője, az Európai Parlament alelnöke.
130 milliárd
Az euróövezet négy legerősebb gazdasága a növekedést serkentő új kezdeményezéssel kíván szembeszállni a pénzügyi, illetve adósságválsággal. Ezt Mario Monti olasz miniszterelnök jelentette be péntek délután Romában, ahol Angela Merkel német kancellárral, Francois Hollande francia elnökkel, valamint Mariano Rajoy spanyol kormányfővel találkozott.
Az olasz kormányfő meghívására a „négyek” a jövő heti európai uniós csúcstalálkozó előkészítése céljából ültek össze. A tanácskozást követően Monti bejelentette: a négy ország egy 130 milliárd eurós növekedési csomagot tart kívánatosnak.
A cél már megvan
Az euró melletti kiállást és az európai gazdasági növekedést fogalmazta meg célként az Európai Unió június végi csúcsára a találkozón. Mario Monti olasz miniszterelnök, Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök és Mariano Rajoy spanyol kormányfő két órán át tárgyalt egymással. Megbeszélésükről rövid sajtótájékoztatón nyilatkoztak, közös célként fogalmazva meg, hogy a jövő heti EU-csúcson „konkrét menetrend szülessen az európai gazdaság fellendítéséről”.
Monti úgy fogalmazott, az „euró eddig sikeres európai projektje visszafordíthatatlan”. Az EU és az Európai Központi Bank feladata, hogy „hosszú távú európai gazdasági integrációról győzze meg az európai lakosságot és a piacokat”.
Egységet kell sugározni
Hollande kijelentette, mind a négyen tudatában vannak annak, hogy Európában „egységet kell sugározni”. Hollande szerint csak akkor „lehet majd lemondani a nemzeti szuverenitás egyes elemeiről, ha nagyobb lesz a szolidaritás Európában”.
Nem elég a szigorúság
„A szigorúság nem elegendő, szolidaritásra is szükség van” – mondta Merkel. Kijelentette, minden erővel „azon küzdünk, hogy az euró közös valutánk maradjon”. A kancellár bejelentette, hogy Berlin, Róma, Párizs és Madrid is támogatja a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését. „A növekedés és a pénzügyi stabilitás az érem ugyanazon oldala” – mondta Merkel hangoztatva, hogy a németek azért „veszítették el bizalmukat, mivel Európában egyesek nem tartották be a szabályokat”. Rajoy egységes európai bankrendszert sürgetett. Ugyanakkor nem beszélt a Madridnak szánt európai segélyről, melyet „részletkérdésnek” nevezett.
„Ha feleslegesnek tartjuk az európai szabályok tiszteletben tartását, gondoljunk arra, hogyan tért el a szabályoktól 2003-ban Németország és Franciaország, az akkori olasz elnökség kacsintásával, és tíz évbe került a bizalom visszaszerzése, amelyet nem a görögök és portugálok törtek meg ” – mondta végül Monti. Az olasz kormányfő hangsúlyozta, „több Európa kell”, és a folyamat most Rómából indult újra, ahol az európai alkotmányt is aláírták.
Hiába volt négyes a római csúcs, Európában Merkel asszony diktál – kommentálta az összejövetelt az olasz sajtó arra emlékeztetve, hogy a római találkozó gyors tempóját is a Németország–Görögország Eb-mérkőzésre Gdanskba siető kancellár vezényelte.