Az államfővel politikai konfliktusban álló, kormányzó szociálliberális szövetség (USL) társelnöke, Crin Antonescu liberális pártelnök pénteken közölte, Basescunak nincs jogalapja arra, hogy feltételekhez kösse a miniszter kinevezését. Antonescu egyúttal ultimátumot adott Basescunak: ha nem írja alá Hasotti miniszteri kinevezését hétfőn 19 óráig (erre az időpontra tűzték ki a beiktatási szertartást), akkor a liberálisok az elnök felfüggesztését kezdeményezik a parlamentben. Puiu Hasotti azonban már csütörtökön írásos nyilatkozatot tett közzé arról, hogy az önéletrajzában feltüntetett publikációk saját szellemi termékei, csak nyilatkozatát nem az elnöknek, hanem a kormányfőnek küldte.
Pénteken Ponta miniszterelnök megtagadta ugyan az irat továbbítását az elnöki hivatalba, de az elnöki szóvivő közölte: az államfő számára az is megfelel, hogy a miniszterjelölt egy másik állami intézménynél regisztráltatta nyilatkozatát, így nincs akadálya beiktatásának.
Elmérgesedő vita
Az új miniszter beiktatása része a kormányzó szociálliberális szövetség és a jobboldali államfő közötti, egyre inkább elmérgesedő vitának. Politikai elemzők szerint Basescu elnök látszólagos meghátrálása nem feltétlenül jelenti azt, hogy megijedt a felfüggesztés lehetőségétől. Különleges kérésének ugyanis vélhetőleg nem az volt a célja, hogy ne kerüljön a román kormányba egy újabb, plágiummal gyanúsítható miniszter.
A helyi megfigyelők úgy vélik: sokkal valószínűbb az, hogy az államfő Ponta hétfőn kirobbant, de időközben más események miatt háttérbe szorult plágiumügyére akarta ismét ráirányítani a közvélemény figyelmét. Erre utal az is, hogy Basescu a miniszterelnököt szólította fel, továbbítsa neki Hasotti plágiumtagadó nyilatkozatát, holott a jelölt közvetlenül az elnöki hivatalhoz is leadhatta volna a dokumentumot.
Bosszú?
A romániai sajtó úgy értékeli, ha az elnök csak Ponta plágiumügyéről akarta lefújni a port, azt Hasotti reagálásától és Antonescu ultimátumától függetlenül elérte. Ponta miniszterelnök az ellene felhozott plágiumvádat Basescu elnök lejárató kampányának tartja. A kormányfő szerint az államfő egyik tanácsadója győzte meg az ügyről elsőként cikket író Nature című brit folyóiratot arról, hogy doktori disszertációjának fele másolat.
A miniszterelnök tagadja a plágiumvádat, nem hajlandó lemondani, és úgy véli, így próbál Basescu bosszút állni rajta, amiért az elnök helyett ő fogja Romániát képviselni az Európai Tanács júniusi ülésén. Az ország külképviselete egyike azoknak a hatásköröknek, amelyeket Ponta megpróbál „visszavenni” az elnöktől.
Elemzői vélemények szerint a román politikai társbérlet vitái valójában az államfő és a miniszterelnök közötti hatalmi harcról szólnak. A személyes konfliktus mögött az intézményi hatáskörök harca is dúl: Ponta és Basescu csörtéinek végkifejlete pedig választ adhat arra az alkotmány által nyitva hagyott kérdésre is, hogy Romániában az államfő vagy a miniszterelnök gyakorolja-e valójában a végrehajtó hatalmat.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben