A román miniszterelnökről a brit Nature című folyóirat azt írta hétfőn, hogy 2003-ban készült jogtudományi tárgyú doktori disszertációjának több mint fele plágium. Ponta keddi sajtóértekezletén Traian Băsescu elnök politikai támadásaként értékelte a plágiumvádat, és hangsúlyozta, hogy dolgozatának előszavát az a tanár írta, akinek a munkájából állítólag másolt. A miniszterelnök szerint Daniel Funeriu államelnöki tanácsos, korábbi oktatási miniszter volt az a „névtelen feljelentő”, aki a Nature szerkesztőit az állítólagos plágiumról tájékoztatta.
A brit folyóirat arról tudósított, hogy Ponta 2003-ban írt, jogtudományi doktori dolgozatának több mint fele plágium. A Nature egy névtelen feljelentő által rendelkezésére bocsátott dokumentációra hivatkozva közli, hogy Ponta a Nemzetközi Büntető Törvényszékről írt 432 oldalas román nyelvű disszertációjának terjedelmes részét Dumitru Diaconu, illetve Vasile Creţu munkáiból másolta, anélkül hogy a forrásait megnevezte volna. Ráadásul Ponta nagyon kevés módosítással könyv formájában is megjelentette doktori dolgozatát.
A szenátusnak is rá kell bólintania
Időközben a román képviselőház megnyirbálta az alkotmánybíróság hatáskörét, úgy módosítva a testület működését szabályozó törvényt, hogy a parlament határozatai nem támadhatók meg az alkotmánybíróságon. A kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) által benyújtott indítványt 168 támogató vokssal, egy ellenszavazattal, 16 tartózkodás mellett fogadták el.
Az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) nem szavazott. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, a törvénymódosítást még a szenátusnak is el kell fogadnia. A román sajtó szerint ez a módosítás megkönnyíti Băsescu államfőnek tisztségéből való felfüggesztését.
Csibi Krisztina: Magyar Péter bort iszik és vizet prédikál