Van, amiben egyedülálló a magyar program

A lakhatás területén Magyarországnak különleges programja van – jelentette ki Langerné Victor Katalin helyettes államtitkár a romaintegráció kapcsán.

PR
2012. 06. 26. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A RIÉP stratégiájának megvalósításában Magyarországnak komoly eredményei vannak az oktatás, a foglalkoztatás, a kultúra és – ami az egyik legfontosabb – a lakhatás területén – mondta a helyettes államtitkár telefonon Szkopjéből.

Az Országgyűlés június 5-én tárgyalt a Roma Integráció Évtizede programról.

Az Európai Unió tavaly indította útnak a nemzeti romaintegrációs stratégiák európai keretrendszerét, melynek keretében a tagállamok elkészítették, és az Európai Bizottságnak benyújtották hosszú távú nemzeti cselekvési terveiket.

Balog Zoltán május 20-án Lakiteleken kijelentette: miniszteri szintre került a romaintegráció ügye, ezért szorosabb és jobb hatásfokú lesz az együttműködés a romákat képviselő szervezettel.

Balog korábban nyilatkozott arról is, hogy Németországban igen pozitívan értékeli a romaintegrációval foglalkozó szakma a romák felzárkóztatását célzó magyar stratégiát.

„A lakhatás területén Magyarországnak különleges programja van, amely – úgy látom – a többi tagállamnál nem létezik, vagyis nem a szegregátumok ledózerolásáról, megszüntetéséről szól, hanem éppen ellenkezőleg, az ott lakók komplex programokba való bevonásáról, amelyekben szerepel az oktatás, a képzés, az egészségügyi szolgáltatás és a munkaerőpiacra való kilépésre történő felkészítés” – tette hozzá az államtitkár-helyettes, aki szerint „a részvevők nagy érdeklődést tanúsítottak az iránt, hogy Magyarország hogyan tudta összehangolni a 2005 óta működő RIÉP-stratégiáját a nemzeti felzárkóztatási stratégiájával”.

A feladat most már a végrehajtás

Robert Kushen, a Roma Integráció Évtizede Alapítvány titkárságának vezetője az MTI-nek szintén telefonon nyilatkozva azt mondta: ennek az értekezletnek az volt a legérdekesebb témája, hogy miképpen lehet összeegyeztetni a nagyobb tapasztalattal rendelkező, régebbi romaintegrációs programot és a 2005–2015-re szóló újat, amely az Európai Unió kormányainak, valamint néhány csatlakozásra váró ország kormányának a kezdeményezése volt. Ez volt az első olyan konferencia, amelyen már látszott, hogy az egyes kormányoknak sikerült adatokat gyűjteniük a cigányság helyzetéről – jelentette ki Kushen.

„Úgy gondolom, hogy a programban részt vevő minden ország szorgalmasan dolgozik annak megvalósításán, noha sehol nincsenek még nagy eredmények. Magyarország nagyon jó stratégiát dolgozott ki, de a feladat most már a végrehajtás. Minden országnak el kell érnie a programba foglalt konkrét célokat, például el kell érnie, amit az EU is ajánl, hogy a roma gyerekek 90 százaléka végezze el az iskolát” – mondta a titkárságvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.