A politikai csaták az ország összeomlását okozhatják

A politikai csatározások beszüntetését kérte kedden Traian Basescu felfüggesztett államfő a kormányzó Szociálliberális Szövetségtől.

KG
2012. 07. 31. 19:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Basescu szerint az ország összeomlását okozhatják az elhúzódó politikai csaták, ezért felhívást intézett az ország politikusaihoz, hogy változtassanak hozzáállásukon, önmagát is beleértve. A felfüggesztett államfő szerint ideje, hogy az USL a kormányzással és az ország gazdasági prioritásaival foglalkozzon.

„Az USL-nek van egy adóssága velem és a románokkal szemben. Nagyon jól tudják, hogy nem okozott különösebb élvezetet számomra rájuk bízni a kormányzást, de személyes vágyaimnál előbbre valónak tartottam az ország érdekeit. Abban a reményben tettem, hogy garantálni tudják az ország politikai stabilitását” – mondta Basescu. Hozzátette, hogy újjá kell építeni a demokráciát, Románia nemzetközi hitelét különösképpen az Európai Unióban és NATO-ban, ehhez pedig a politikusoknak fegyverszünetet kell kötniük.

Basescu: Továbbra is érvényes a lemondási ajánlat

A felfüggesztett államfő szerint elsődleges fontosságú a költségvetési óvatosság érvényesítése, az IMF-fel, az Európai Unióval és a Világbankkal kötött hitelszerződések feltételeinek teljesítése. Újságírói kérdésre válaszolva Basescu közölte, továbbra is érvényes lemondási ajánlata arra az esetre, ha az USL hozzájárul ahhoz, hogy az alkotmány módosításával ismét négyévesre csökkentsék az államfői mandátumot: így egyszerre lehetne megszervezni a parlamenti és az elnökválasztást. Basescu hozzátette, fontos feltétele ennek, hogy az alkotmánymódosítással Románia áttérjen az egykamarás parlamentre és a 300 fős törvényhozásra, amint azt a 2009-es népszavazás eredménye előírja.

Basescu népszavazási kampányközpontjában nyilatkozott a sajtónak. A központi választási iroda szerdára ígérte a referendum hivatalos végeredményének közzétételét. Ennek alapján az alkotmánybíróságnak kell kimondania, érvényes volt-e a népszavazás, a határozat pedig akkor lép hatályba, amikor felolvassák a parlament két házának együttes ülésén. Mivel a részvétel nem érte el az ötvenszázalékos érvényességi küszöböt, várhatóan érvénytelenítik a referendumot, és Basescu visszatérhet az elnöki hivatalba.

„A választók valójában leváltották Basescut”

Crin Antonescu ideiglenes államfő ezzel szemben azt reméli, hogy az alkotmánybíróság érvényesíti az eredményt és megállapítja, hogy a választók leváltották Basescut – derült ki a politikus kedd esti nyilatkozatából. Antonescu hozzátette, bármi is lenne az alkotmánybíróság döntése, azt mindenképpen tiszteletben tartja, de szerinte a taláros testületnek mérlegelnie kell, hogy a valóságot vagy a bürokráciát helyezi előtérbe. Az ideiglenes államfő arra utalt, hogy a 18 millió román választópolgár közül mintegy hárommillióan kivándoroltak, így szerinte nem egyértelmű, mekkora kell legyen a részvétel ahhoz, hogy a referendumot érvényesnek nyilvánítsák.

„Nyolc és fél millió ember adta le voksát. Róluk tudjuk, hogy élnek, határozott módon megnyilvánultak, meg lehet számolni őket. A többiekről nem tudunk semmit. Nem tudjuk élnek-e egyáltalán, van-e még román állampolgárságuk, vagy csak a papírokban léteznek. A nyolc és fél millió szavazat az valóság, míg a többi az bürokrácia. Ebben a kérdésben kell döntenie az alkotmánybíróságnak, és meg kell mondanom, hogy nagyon nehéz dolga van” – mondta az elnöki hivatal szónoki emelvényéről Antonescu.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.