Hillary Clinton, aki úgy beszélt, mintha a felkelők győzelme már elkerülhetetlen lenne, kijelentette: itt az ideje annak, hogy a felkelők elgondolkozzanak, miként akarják kormányozni országukat és elejét venni a vallási indíttatású megtorlásoknak. „Szorosan együtt kell működnünk az ellenzékkel, mert egyre több területet foglalnak el, amely biztonságos menedéket nyújthat Szírián belül, és támaszpontul szolgálhat a további ellenzéki műveletekhez” – mondta sajtótájékoztatóján, amelyet Laurent Lamothe haiti kormányfővel közösen tartott.
„Úgy véljük, még nincs túl késő az Aszad-rezsimnek ahhoz, hogy kezdeményezze az átmenetre vonatkozó terveket, hogy megoldást találjon az erőszak befejezésére, komolyan vett tárgyalásokkal, amelyekre a mai napig nem került sor” – jelentette ki Clinton. Az amerikai külügyminiszter az ellenzék előtt álló kihívások között említette az államigazgatási intézmények létrehozását, Szíria vegyi fegyvereinek védelmét, a humanitárius segítségnyújtás feltételeinek megteremtését, és az elköteleződést, hogy Aszad bukása esetén tiszteletben tartják minden szíriai jogait.
Még működőképes a hatalom legfelső szintje?
A szíriai elnök kedden új biztonsági főnököt és több magas rangú hírszerzési vezetőt nevezett ki a múlt heti damaszkuszi merényletben megölt vezetők helyére – közölte egy libanoni, illetve egy damaszkuszi biztonsági illetékes.
Az államfő Ali Mamlukot, a belbiztonsági hivatal főnökét nevezte ki a nemzetbiztonsági hivatal élére miniszteri rangban. Ő ellenőrzi az egész biztonsági apparátust, és közvetlenül Bassár el-Aszadnak felelős. Elődje, Hisám Ihtjár a múlt szerdai merényletben szerzett sérüléseibe halt bele. Abdul-Fattah Kudszíját, a katonai hírszerzés főnökét Mamluk helyettesének nevezték ki. Kudszíja előző tisztét Ali Júnisz, Aszef Saukat katonai hírszerzőfőnöknek, Aszad sógorának, a szerdai merénylet egy másik áldozatának egyik közeli szövetségese tölti be. Aszad korábban már kinevezte a merényletben elhunyt Daúd Radzsha védelmi miniszter utódját.
A legutóbbi intézkedések arra engednek következtetni, hogy a hatalom legfelső szintje még mindig működőképes Szíriában. Korábban a biztonsági szolgálatok különböző minisztériumok ellenőrzése alá tartoztak, a katonai hírszerzés és a légierő hírszerzése a védelmi tárcának, a politikai hírszerzés a belügyminisztériumnak, a belbiztonsági hivatal pedig az államfőnek volt alárendelve. A központosítás már korábban megkezdődött, a július 18-ai merénylet csak felgyorsította a folyamatot.
Nem hagyták szó nélkül
Oroszország kedden figyelmeztette Szíriát, hogy ne vessen be vegyi fegyvert. A szíriai külügyi szóvivő hétfőn első ízben ismerte el, hogy országa rendelkezik vegyi fegyverekkel, és közölte, hogy a felkelők ellen nem, de külföldi intervenció esetén bevetnék őket. Barack Obama amerikai elnök még aznap figyelmeztette Bassár el-Aszadot, hogy ne kövessen el „tragikus hibát” a bevetésükkel. A szíriai felkelők közben azzal vádolták meg a kormányt, hogy vegyi fegyvereket szállított az ország határának közelében lévő repülőterekre.
A kormányerők és a felkelők közötti harcok fő színtere kedden Aleppó volt. A lázadók előrenyomultak, és megpróbálták felszabadítani a belvárost, miután más negyedek fölött már átvették az irányítást – mondta a Reuters brit hírügynökségnek egy ellenzéki aktivista. A Bassár el-Aszadhoz hű csapatok Aleppó külvárosait lőtték, hogy megállítsák a lázadókat. A harcok a korábban nyugalmas városrészekre is kiterjedtek, az egyik külvárosban pedig börtönlázadás tört ki, amelyet kedd hajnalra levertek a biztonsági erők. Az ellenzéki csoportok közlése szerint az incidensben legalább nyolc rabot megöltek.