Egyre jobban aggódnak Románia miatt

Herman Van Rompuy és José Manuel Barroso is jelezte Victor Pontának: aggódik a romániai helyzet miatt.

2012. 07. 12. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arra sürgette Victor Ponta román miniszterelnököt Herman Van Rompuy, az uniós tagországok kormányfői tanácsának elnöke, hogy az uniós értékeknek és szabályoknak megfelelően rendezze azokat a problémákat, amelyeket az Európai Bizottság észlel a jelenlegi romániai belpolitikai helyzettel kapcsolatban. Az uniós vezető csütörtökön Brüsszelben fogadta az egyes belpolitikai lépéseiért nemzetközi bírálatokkal illetett Pontát, és megerősítette, hogy aggodalommal követi a romániai fejleményeket, különös tekintettel az igazságszolgáltatás függetlenségére. Arra kérte a román vendéget, hogy kormánya folytasson „építő jellegű párbeszédet” az Európai Bizottsággal, és az uniós értékek szempontjából felmerülő problémákat mielőbb rendezze. Van Rompuy egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy a Ponta-kormány „teljes mértékben tisztában van” a szóban forgó témák fontosságával és tétjével.

Barroso is kemény volt

Berendelték csütörtökön Románia berlini nagykövetét a német kancellár hivatalába, és közölték vele, hogy a német kormány továbbra is erősen aggódik a romániai belpolitikai fejlemények miatt. A német kormány szóvivőjének hivatalos nyilatkozata szerint Lazar Comanescuval közölték azt is: a berlini vezetés meggyőződése szerint az alkotmánybíróság jogkörének szűkítésére irányuló, továbbá a bírósági ítéletek kihirdetésével kapcsolatos román kormányzati intézkedések „komoly veszélybe sodorják a hatalmi ágak szétválasztásának elvét”.

A nagykövetet tájékoztatták, hogy a német kormány elvárja a román kormánytól valamennyi alkotmánybírósági ítélet haladéktalan kihirdetését és végrehajtását – állt Steffen Seibert kormányszóvivő közleményében.

Romániában a kormánynak tiszteletben kell tartania az igazságszolgáltatás teljes függetlenségét, vissza kell állítania az alkotmánybíróság jogkörét és biztosítania kell, hogy döntéseit figyelembe veszik, továbbá összpárti támogatást élvező ombudsmant kell kineveznie. Mindezt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke mondta Pontával való brüsszeli találkozója után. A megbeszélés után kiadott közleménye szerint Barroso további elvárásokat is megfogalmazott, köztük azt, hogy alakítsanak ki új, a jelenleginél nyíltabb és átláthatóbb eljárást a legfőbb ügyész és a korrupcióellenes igazgatóság vezetőjének kinevezésére, továbbá a feddhetetlenséget tegyék politikai prioritássá.

A bizottsági elnök súlyos aggodalmát fejezte ki a közelmúltbeli politikai fejlemények miatt, és kiemelte, hogy garantálni kell a demokratikus jogállamiságnak megfelelő fékek és ellensúlyok rendszerének érvényesülését. A közlemény szerint Ponta biztosította tárgyalópartnerét arról, hogy azokat a kívánt intézkedéseket, amelyek a kormány illetékességébe tartoznak, haladéktalanul végrehajtják. Minden erőfeszítést megtesz továbbá annak érdekében, hogy más romániai hatóságok is hasonló kötelezettségvállalást tegyenek. Ezeket a vállalásokat a román miniszterelnök hamarosan írott formában is megerősíti – derül ki a közleményből. Barroso bejelentette azt is, hogy az Európai Bizottság jövő szerdán ismerteti azt a jelentését, amely az elmúlt öt évben elért haladást értékeli a romániai igazságügyi reformok, valamint a korrupció elleni fellépés terén. Az értékelésben figyelembe veszik a legutóbbi fejleményeket is – szögezte le a bizottsági elnök.

Fenyegetőzés

Victor Ponta ismét védelmébe vette Traian Basescu köztársasági elnök tisztségéből való felfüggesztését. Hangoztatta, hogy az államfő olyan döntések végrehajtását akadályozta, amelyeket a parlament többséggel hozott. Ponta megismételte, hogy tiszteletben kívánják tartani az uniós normákat, az ezzel kapcsolatban felmerülő kifogásokat gyorsan igyekeznek orvosolni, de jelezte azt is: helyteleníti, hogy uniós részről egyesek Románia Schengen-tagságának késleltetésével fenyegetőznek.

A román miniszterelnök ezzel Viviane Reding az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekben illetékes alelnökének szavaira céloz. Reding ugyanis azt nyilatkozta szerdán, hogy a jogállamiság megszilárdításának elmaradása esetén további késedelmet szenvedhet a belső határellenőrzés nélküli utazást lehetővé tevő schengeni övezethez való román csatlakozás ügye.

Megint megszólalt az MSZP

Keleti szomszédunk belpolitikája az Európai Parlamentben is terítékre került volna, ám ez meghiúsult, mivel többek között a Pontáéval azonos, szocialista pártcsaládba tartozó MSZP-s képviselők leszavazták az erről szóló indítványt. Szerdán a témában ismét megszólaltak a magyar szocialista EP-képviselők: örömtelinek találják, hogy „a Fidesz a romániai helyzet kapcsán felfedezte magában a demokratát”, hozzátéve, hogy „ami Romániában ellentétes az európai alapértékekkel, az Magyarországon is az”.

A nyílt levelére reagáló brüsszeli közleményében a néppárti delegáció egyebek között azt írta: „Ezúton emlékeztetnénk a szocialista EP-képviselőket: Romániában a balliberális átmeneti kormány sürgősségi kormányrendeletekkel, a közjogi intézmények elleni intézett totális politikai támadással, a román törvényekkel és alkotmánnyal szemben hajt végre puccsot. Magyarországon ezzel szemben demokratikus választások során, kétharmados felhatalmazással rendelkező kormány hoz meg a rendszerváltás óta halogatott intézkedéseket az ország megújítása érdekében, összhangban annak alkotmányos rendszerével, közjogi hagyományaival és törvényeivel. Ezúton felszólítjuk a szocialista EP-képviselőket: Hagyjanak fel ezen újabb hazugságok terjesztésével, a romániai és a magyarországi viszonyok összemosásával!”

Romániában májusi hatalomra kerülése óta számos demokráciacsorbító és kisebbségellenes intézkedést vezetett be a kormány: megkurtították az alkotmánybíróság jogkörét, távozásra kényszerítették Traian Băsescu államfőt, leváltották a képviselőház és a szenátus elnökét, komoly változtatásokat léptettek életbe a médiában, és azt a bizottságot is feloszlatták, amely kimondta, hogy Victor Ponta diplomamunkájában plagizált elemek vannak. Keleti szomszédunk belpolitikája az Európai Parlamentben is terítékre került volna, ám ez meghiúsult, mivel többek között a Pontáéval azonos, szocialista pártcsaládba tartozó MSZP-s képviselők leszavazták az erről szóló indítványt. Az EP szocialista prominensei (a házelnök Martin Schulz és a frakciót vezető Hannes Swoboda), valamint az Európai Bizottságot vezető José Manuel Barroso viszont aggodalmát fejezte ki a Romániában zajló folyamatok kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.