„A közösen vallott értékek és jogi normák unióját alkotjuk, és ezeket kivétel nélkül minden tagnak tiszteletben kell tartania. Kötelességünk cselekedni, ha ezeket megsértik” – fogalmazott Schulz, és külön kiemelte: a szabályok és normák megsértése esetén az Európai Bizottság köteles azonnal fellépni. Az EP elnöke – mint most bejelentették – szerdán kora este találkozik Brüsszelben Victor Ponta román kormányfővel. Ponta korábbi bejelentés szerint csütörtökön tárgyal José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével. A Barroso vezette testület aggodalmának adott hangot a romániai fejleményekkel kapcsolatban.A bizottság szóvivője kedden megerősítette, hogy folyamatosan figyelik, értékelik a helyzetet, és a testület várhatóan a csütörtöki csúcsszintű találkozó után foglal állást bővebben a romániai történésekről.
Schulz – akinek szocialista pártcsaládját az elmúlt napokban számos bírálat érte elsősorban a jobbközép irányultságú néppártiak részéről, amiért a szocialisták nem voltak partnerek a romániai helyzet rendkívüli EP-vitájához – most úgy fogalmazott, hogy „nagyon szoros figyelemmel” követi a romániai eseményeket. „A jelek szerint két kibékíthetetlen tábor meglepő intenzitású politikai küzdelmének vagyunk a szemtanúi” – fogalmazott az EP-elnök.
Swobodáék sem fogják tűrni
A szocialista EP-frakció elnöke, Hannes Swoboda kedden közleményben bejelentette, hogy személyesen beszélt Barrosóval, és levélben is megkereste a romániai helyzettel kapcsolatban. Mindkét formában elsősorban azt sürgette, hogy az Európai Bizottság gyorsan és tárgyilagosan vizsgálja meg a fejleményeket, és adjon helyzetértékelést. Megismételte, hogy amennyiben a bizottság az uniós jog sérülését állapítja meg, a vezetése alatt álló képviselőcsoport sem fogja tűrni a jogsértés folytatását. Swoboda bejelentette, hogy szerdán ő is találkozik Ponta miniszterelnökkel.
Romániában májusi hatalomra kerülése óta számos demokráciacsorbító és kisebbségellenes intézkedést vezetett be a kormány: csorbították az alkotmánybíróság jogkörét, távozásra bírták Traian Basescu államfőt, leváltották a képviselőház és a szenátus elnökét, de komoly változtatásokat léptettek életbe a médiában és azt a bizottságot is feloszlatták, amely kimondta, hogy Victor Ponta diplomamunkájában plagizált elemek vannak. Keleti szomszédunk belpolitikája az Európa Parlamentben is terítékre került volna, ám ez meghiúsult, köszönhetően annak, hogy többek között a Pontáéval azonos, szocialista pártcsaládba tartozó MSZP-s képviselők leszavazták az erről szóló indítványt.