Minimális az esély a verespataki aranybányanyitásra?

Minimálisnak nevezte a verespataki aranybánya megnyitásának valószínűségét a román miniszterelnök környezetvédelmi tanácsadója a Bálványosi Nyári Szabadegyetem pénteki pódiumbeszélgetésén.

PR
2012. 07. 27. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Remus Cernea elmondta: a Victor Ponta vezette kormány egyelőre elemzi a bányanyitás aktáit, mert azt szeretné, hogy az ebben a kérdésben meghozandó döntése megalapozott legyen.

Az ismert romániai környezetvédő aktivista – aki az idén bejegyzett Zöld Mozgalom párt elnökeként vállalt tanácsadói tisztséget a Ponta-kormányban – hozzátette: Victor Ponta az első olyan román miniszterelnök, aki többször is nyilvánosan állást foglalt a bányanyitás ellen, és nyilvánosan is viselte a bányanyitást ellenzők jelvényét, amelyen az a felirat áll, hogy Mentsétek meg Verespatakot! Hozzátette, pártja nem támogatná tovább Victor Ponta kormányát, ha a verespataki bányanyitás terve megkapná a környezetvédelmi engedélyt.

Remus Cernea hamisnak tartotta azoknak az érveit, akik a munkahelyteremtésre hivatkozva érvelnek a bányanyitás mellett. Kijelentette: akár egymillió favágónak is munkahelyet lehetne adni, ha Románia valamennyi erdőjét kivágnák. A munkahelyteremtés érvét mindig az ellenérvekkel együtt kell mérlegre tenni. Azt is nevetségesnek találta, hogy a bányanyitásra törekvő cég azt vállalta, máshol vájja ki a ma is látogatható verespataki római kori bányajáratokat. Szerinte ez olyan lenne, mintha a galériában a festmények fénymásolatát állítanák ki.

Más-más okok

A Verespatakról szóló pódiumbeszélgetésen Eckstein Kovács Péter, az államfő korábbi tanácsadója elmondta, a bányaprojekt romániai ellenzőinek más-más okokra hivatkoznak. Ő maga kimondottan környezetvédelmi okokból ellenzi, de vannak olyan ellenzők is, akik azt kifogásolják, hogy kanadaiak termeljék ki a román aranyat, és olyanok is, akik a céggel kötött szerződést kifogásolják. Amint a beszélgetésen elhangzott, a Ponta-kormány a szerződés titkosságának feloldását kezdeményezte.

Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) alelnöke a legnagyobb romániai korrupciós ügyként mutatta be a verespataki bánya ügyét. Szerinte a román kormány azzal zárhatná le leggyorsabban a Verespatak-ügyet, ha törvénybe iktatná az Európai Parlament határozatát, melyben az EU döntéshozó szerve Áder János és Tőkés László kezdeményezésére 90 százalékos többséggel megszavazta a ciántechnológia alkalmazásának betiltását Európában. Szilágyi Zsolt elmondta, Európában Csehország, Magyarország és Németország alkotott már hasonló törvényeket.

Verespatakon és környékén a kanadai–román Rosia Montana Gold Corporation vegyes vállalat akar aranyat és ezüstöt kitermelni ciántechnológia alkalmazásával. Ponta többször bírálta korábban Traian Basescu – jelenleg hivatalából felfüggesztett – államfőt, hogy nyíltan támogatja a beruházást.

Az mno.hu beszámolt róla, hogy május elején Korodi Attila, az akkor még ügyvivőként működő, majd leváltott Ungureanu-kabinet környezetvédelmi minisztere azt mondta, hogy a verespataki bányaprojekt engedélyezési eljárásának leállítását javasolják a környezetvédelmi tárca jogászai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.