„A térség stabilitása Egyiptom és a Perzsa-öböl stabilitásától függ, és ez utóbbi élén Szaúd-Arábia áll” – mondta az egyiptomi elnök az SPA szaúdi állami hírügynökség jelentése szerint. Mohamed Murszi a két ország közötti „történelmi viszonnyal” magyarázta, hogy miért Szaúd-Arábia vezetett első hivatalos útja államfőként.
Nem felhőtlen a viszony
Megfigyelők ugyanakkor rámutattak: hosszú ideje bizalmatlan a viszony Murszi pártja, a Muzulmán Testvériség és a szaúdi vahhábita monarchia között. Szaúd-Arábia áprilisban hazarendelte nagykövetét Kairóból, miután tüntetések voltak a követség előtt és két szaúdi konzulátusnál is. A tüntetők az ellen tiltakoztak, hogy Szaúd-Arábiában felségsértés vádjával egy év börtönre és húsz korbácsütésre ítéltek egy egyiptomi jogvédőt, mert Kairóban feljelentette a szaúdi uralkodót a királyságban letartóztatott egyiptomiakkal való rossz bánásmód és önkényesség miatt. Az egyiptomi ügyvédet a távollétében ítélték el, anélkül, hogy erről értesítették volna, és Dzsiddában fogták el, amikor mekkai zarándokútra ment.
Az sem a harmonikus kapcsolat irányába mutatott, hogy a szaúdi főmufti „az iszlám ellenségei által irányított zűrzavaros cselekedeteknek” nevezte a 2010–2011-es arab – tunéziai, líbiai, egyiptomi, jemeni – diktatúrákat megdöntő felkeléseket, a tüntetőket pedig „zsoldosoknak”, akik „megosztják a muszlim világot”.