M-346-os kiképzőgépekről van szó, amelyekkel az izraeli légierőnél eddig használt A-4 Skyhawks repülőgépeket cserélik le. A kiképzőgépeket a Finmeccanica olasz haditechnikai cég szállítja Izraelnek az operációs rendszerekkel együtt. Az első M-346-ost 2014 közepén adják át – közölte a Finmeccanica.
A harminc kiképzőgép 850 millió dolláros üzlet, melyből a Finmeccanicával együttműködő többi olasz haditechnikai és űrkutatási vállalat, az Alenia Aermacchi, a Telespazio és a Selex Elsag is részesül. Az olasz fél az Izraelben fejlesztett Optsat-3000 optikai műholdas rendszert vásárolta meg 200 millió dollárért. A két védelmi tárca csütörtökön aláírt megállapodása szárnyakat adott a Finmeccanica tőzsdei részvényeinek.
Az olasz sajtó közben arról cikkezett, hogy a kormány gazdasági megszorításai a légierőt F-35-ös vadászgépei eladására kényszeríthetik. Giampaolo Di Paola védelmi miniszter a sajtóban nyilatkozva hangsúlyozta, hogy NATO-kötelezettségei teljesítése okán Olaszország nem mondhat le az F-35-ösökről, melyek számát a légierő az utóbbi években egyébként is 131-ről 90-re csökkentette.