Romney-ban bíznak, de Obama a szerethetőbb

Száz nappal az amerikai elnökválasztás előtt nincs egyértelmű favoritja a Fehér Házért folytatott küzdelemnek.

NT
2012. 07. 29. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országos közvélemény-kutatási eredményeket átlagoló Real Clear Politics szerint Obama mindössze egy százalékkal vezet riválisa előtt.

A Gallup legfrissebb adatai megerősítették, hogy az amerikaiak többsége (57 százalék) továbbra is a gazdaság állapotát és a munkanélküliség helyzetét tartja a jelenlegi választás legfontosabb kérdésének, amivel kapcsolatban Romney-ban bíznak jobban az amerikaiak, ugyanakkor 2:1 arányban Obamát tartják szerethetőbbnek.

 

A The Washington Post által közölt adatokból ugyanakkor az is kiderül, hogy azoknak az elnököknek a megítélése, akiknek az elmúlt 32 év alatt sikerült újraválasztatniuk magukat, kivétel nélkül jobb volt mint Obamáé, akinek a munkájával a júliusi adatok szerint az amerikaiak csupán 47 százaléka volt elégedett.

A számok tanúsága szerint az adott időszakban 7,5 százalékos júliusi munkanélküliségi ráta volt a legmagasabb, amellyel duplázni lehetett a Fehér Házban – ez Ronald Reagannek sikerült. Az idősebbik Bush idején az állástalanok aránya 7,7, Jimmy Carter alatt pedig 7,8 százalék volt 100 nappal a választás előtt – az újraválasztást mindketten elbukták. Az Obama vezette Amerikában a munkanélküliségi ráta jelenleg 8,2 százalék.

Obama három hibája

Emory Westennek, az Emory Egyetem pszichológiaprofesszorának a The Washington Postban vasárnap megjelent elemzése szerint Obama, aki 2008-ban viszonylag magabiztosan, 52,9:45,7 százalék arányban nyerte meg a választást, három hibát követett el, amelyek következtében idén ilyen szoros állás alakult ki a támogatottságban. Westen szerint Obamának nem kellett volna tárgyalóasztalhoz ültetni – és ezzel „magára húznia”, hiteles tárgyalópartnerré tennie – a megvert republikánusokat, nagyobb ösztönző csomaggal kellett volna élénkítnie a gazdaságot, és nagyobb figyelmet kellett volna fordítania célkitűzései – így az egészségügyi reform – kommunikálására, mert ennek elmulasztása miatt belekényszerült az ellenfelei által sugallt „szabadság kontra beavatkozó kormány” ideológiai képletbe.

A várhatóan sok százmillió dollárt felemésztő kampányháború következő jelentősebb fordulata augusztus elejére vagy közepére várható, amikor Romney bejelenti majd, hogy kit kíván maga mellé emelni alelnöknek. A Republikánus Párt augusztus 27. és 30. között a floridai Tampában tartja majd országos konvencióját, ahol a volt massachusettsi kormányzót hivatalosan is elnökjelöltté választják. A demokraták hasonló, puszta formalitásnak tekinthető tanácskozása az észak-karolinai Charlotte-ban lesz, szeptember 3. és 6. között.

A két elnökjelölt három alkalommal, október 3-án, 16-án és 22-én vitázik majd egymással a televízió nyilvánossága előtt. A választók november 6-án járulhatnak az urnák elé, vagy élhetnek a korai szavazás lehetőségével is. Erre a legkorábban Iowa államban szeptember 27-től nyílik majd alkalom.

Buszra szálltak, mindenki más célból

Ismert – az amerikai konzervatívok vezető lapjával egyetemben –, Obama egyre élesebb retorikával küzd republikánus ellenfele, Mitt Romney ellen, aki egyébként öt országot érintő körutat tesz. Az elnök egyik szóvivője gyakorlatilag törvényszegéssel és hazudozással vádolta meg a kihívót.

 


Obama is buszra szállt korábban, de ő direkt a munkásokért tette. A 400 kilométeres körútnak jól megágyazott az a politikai siker, hogy az elnök egészségügyi reformját jóváhagyta a legfelsőbb bíróság. Az amerikai egészségbiztosítási törvény ellen komoly, összehangolt offenzíva indult. A törvény ellenfelei hamar nyilvánvalóvá tették, a legfelsőbb bíróság döntésével az ügy még nincs lezárva

Obama bezsebeli a pénzt

Obama jó üzletember módjára gyűjti a pénzt is: külföldön élő amerikaiakat udvarol körbe támogatásukért, sőt még a demokrata érzelmű házaspárok esküvői ajándékait is megszerezné.


Obama és Romney teljesen eltérőek egymástól, ami a jövőre vonatkozó gazdasági irányvonalaikat illeti. Obama újjáválasztása esetén második hivatali idejének középpontjába a megújuló energiák alkalmazását, az infrastruktúra fejlesztését, valamint a kiegyensúlyozott adóreformot állítaná. Romney ezzel szemben az állami szabályozások mérséklése, valamint a gazdagok számára az adók csökkentése mellett kampányolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.